Meč z Dunaje, považovaný 100 let za kopii, je ve skutečnosti 3 000 let starý originál z doby bronzové

25.01.2023 - Stanislav Mihulka

Rentgenové datování potvrdilo skutečné stáří meče, který byl ve třicátých letech vytažen z Dunaje v Budapešti. Ukázalo se, že jde ve skutečnosti o 3 000 let starý originál z doby bronzové.

<p>3000 let starý meč objevený v Dunaji téměř před 100 lety.<em> (foto: Field Museum - se souhlasem k publikování)</em></p>

3000 let starý meč objevený v Dunaji téměř před 100 lety. (foto: Field Museum - se souhlasem k publikování)


Reklama

Fieldovo přírodopisné muzeum v Chicagu vlastní již téměř sto let meč, který pochází z Maďarska. Byl nalezen během třicátých let minulého století v Dunaji, na území Budapešti. Všichni jej považovali za zdařilou kopii meče z doby bronzové. Nová detailní analýza tohoto meče ale prozradila, že se o žádnou kopii nejedná. Ve skutečnosti jde o 3 000 let starý originál.

Letos v březnu muzeum zahájí výstavu, která je věnovaná prvním evropským králům. Na její přípravě se podílejí i maďarští odborníci, kteří při této příležitosti blíže prozkoumali zmíněný meč. Použili k tomu metodu rentgenové fluorescence (XRF, podle anglického X-Ray Fluoresence).

Analýza meče

Při rentgenové fluorescenci badatelé vystaví zkoumaný materiál rentgenovému záření, které ho ionizuje. Když mají rentgenové paprsky dostatečnou energii, mohou „vykopnout“ z atomů tohoto materiály elektrony, jejichž místo vzápětí zaujmou elektrony z vnějších vrstev elektronového obalu. V důsledku toho se vyzáří odpovídající energie v podobě elektromagnetického záření, která nese informace o atomech, z nichž pochází.

Upoutávka na výstavu „První králové Evropy“. (foto: Field Museum - se souhlasem k publikování)

Měřením elektromagnetického záření je při rentgenové fluorescenci následně možné zjistit, z čeho se zkoumaný materiál skládá. V případě meče z Dunaje  vyšlo najevo, že jeho složení je prakticky totožné s meči, které pocházejí z Evropy doby bronzové. Analýza ukázala že zkoumaný meč má stejný obsah mědi a cínu jako původní zbraně. 

Obvykle je to přesně naopak,“ upozorňuje Bill Parkinson, kurátor oddělení antropologie Fieldova muzea. „Exponát, považovaný za dávný originál, se často ukáže být pouhou kopií.“ 

TIP: K boji, nebo na parádu: Experiment konečně ukázal, k čemu sloužily bronzové meče

Podle zástupců muzea bylo již pozdě na to, aby se meč stal součástí připravované výstavy „První králové Evropy“. Namísto toho umístili meč do hlavního sálu muzea, kde slouží jako upoutávka na tuto výstavu. Odborníci se domnívají, že meč mohl sloužit jako obětina a mohl být vhozen do Dunaje během dávného rituálu, snad na památku milované osoby či bitvy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Vnitrní jádro má poloměr 1 300 km a svou teplotou 5 400 °C se blíží podmínkám na povrchu Slunce. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907