Mechanický potápěč: Humanoidní robot zkoumá poklad potopené lodi

12.05.2016 - Stanislav Mihulka

Tam, kde je to pro člověka příliš riskantní, se budou potápět mechaničtí potápěči s umělou inteligencí


Reklama

Na Stanfordu vyvinuli humanoidního robota s umělou inteligencí pro průzkum oceánu. Jmenuje se OceanOne a je to momentálně jediný existující robot, který se může potopit a pracovat pod vodou podobně, jako lidský potápěč.

OceanOne původně vznikl kvůli průzkumu hlubin korálových útesů v Rudém moři, které jsou pro lidské potápěče příliš nebezpečné. Svou první průzkumnou plavbu ale robot absolvoval při průzkumu vraku francouzské lodi La Luna, která byla součástí loďstva krále Ludvíka XIV.

TIP: Podvodní autonomní dron může operovat pod hladinou celé měsíce

La Luna se nachází v hloubce 100 metrů, ve Středozemním moři jižně od pobřeží Francie. Vrak je plný pokladů a od jeho potopení se ho zřejmě nedotkla lidská ruka. Vývoj mechanického potápěče OceanOne bude ještě pokračovat, už teď ale vzbudil pozornost. V oceánu čeká tyto roboty spousta práce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Interesting Engineering, Stanford

  • Zdroj fotografií: Frederic Osada & Teddy Seguin / DRASSM, StanfordDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907