Tam, kde je to pro člověka příliš riskantní, se budou potápět mechaničtí potápěči s umělou inteligencí
Na Stanfordu vyvinuli humanoidního robota s umělou inteligencí pro průzkum oceánu. Jmenuje se OceanOne a je to momentálně jediný existující robot, který se může potopit a pracovat pod vodou podobně, jako lidský potápěč.
OceanOne původně vznikl kvůli průzkumu hlubin korálových útesů v Rudém moři, které jsou pro lidské potápěče příliš nebezpečné. Svou první průzkumnou plavbu ale robot absolvoval při průzkumu vraku francouzské lodi La Luna, která byla součástí loďstva krále Ludvíka XIV.
TIP: Podvodní autonomní dron může operovat pod hladinou celé měsíce
La Luna se nachází v hloubce 100 metrů, ve Středozemním moři jižně od pobřeží Francie. Vrak je plný pokladů a od jeho potopení se ho zřejmě nedotkla lidská ruka. Vývoj mechanického potápěče OceanOne bude ještě pokračovat, už teď ale vzbudil pozornost. V oceánu čeká tyto roboty spousta práce.
Interesting Engineering, Stanford
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)