Mechorost játrovka obsahuje látku podobnou THC se slibnými účinky

29.10.2018 - Stanislav Mihulka

Jednoduchý mechorost z Japonska a Kostariky obsahuje látku podobnou THC

<p>Na játrovky lze narazit především v Japonsku, na Novém Zélandu a Kostarice.</p>

Na játrovky lze narazit především v Japonsku, na Novém Zélandu a Kostarice.


Reklama

V devadesátých letech odborníci s údivem zjistili, že jistý druh játrovky jménem struhatka, latinsky radula perrottetii, obsahuje látku, která svojí strukturou velice podobná tetrahydrokanabinolu (THC), psychoaktivní složce konopí.

Tato látka dostala jméno perrottetinen. O játrovce se od té doby vyprávějí zkazky, v nichž tento mechorost vystupuje jako zdroj psychedelických zážitků. Až do nedávné doby ale nikdo neprostudoval skutečné farmakologické účinky pozoruhodného perrottetinenu.

TIP: Botanici v Amazonii objevili superpsychedelický lišejník

Nyní se do detailního průzkumu perrottetinenu pustili švýcarští vědci. Jejich závěry potvrzují, že tato látka skutečně v lidském těle funguje velmi podobně jako THC. Na rozdíl od látky z konopí má ale perrottetinen mnohem slabší psychedelické účinky. Pro medicínský výzkum je zároveň velmi zajímavé, že perrottetinen má v porovnání s THC zřejmě silnější protizánětlivé účinky. Vše nasvědčuje tomu, že látka z mechorostu je velmi slibná pro další výzkum a vývoj nových léků.

  • Zdroj textu:

    University of Bern

  • Zdroj fotografií: University of Bern/Stefan Fischer

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Sedmiletý Magawa, který se už blíží svému důchodovému věku. I když je větší než ostatní druhy krys, stále je dost lehký na to, aby neaktivoval nášlapné miny. Magawa se narodil a vyrostl v Tanzanii, kde ho vytrénovala charitativní organizace Apopo. Ta cvičí krysy nejen k vyhledávání výbušnin, ale i k odhalování tuberkulózy.

Revue

Jednadvacetiletý Winston Churchill (1874–1965) na snímku z roku 1895 v uniformě 4. regimentu jízdní kavalérie královniných husarů.

Historie

Vesmírná loď vstupuje do atmosféry. Nyní vše závisí na bezvadné funkci tepelného štítu.

Vesmír

Konstantin Rokossovskij zastával během bitvy funkci velitele Centrálního frontu.

Válka

Domácí kamera Ring Always Home Cam může létat. Za letu pátrá po vetřelcích, kontroluje domácí spotřebiče i zavřená okna.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907