Mennonité: Ochotní misionáři, kterým víra zapovídá používání pneumatik

21.02.2018 - Vladislav Mikmek

<p>Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.</p>

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.


Reklama

Mennonitů je na světě přes 1,5 milionu a jsou rozeseti po celém světě. Obecně jsou otevření, velmi rádi pomohou či poradí, pomoc bližnímu je dokonce jedním z hlavních pilířů jejich života. Soustředí se na misie, řešení osobních konfliktů a podporu lidem postiženým přírodními katastrofami. Služba, která se zabývá monitorováním tornád a povodní už šedesát let, má v USA velmi dobrou pověst.

Dobráci, kteří rádi pomohou

Ve své askezi se mennonité hodně liší. Můžete potkat členy žijící značně starosvětsky a skromně, i jedince, které od moderně žijícího člověka nerozeznáte. Ti si dobře rozumějí s elektřinou a jsou často odborníky na auta. Zatímco množství asimilovaných klesá, konzervativnější, kteří zatím tvoří jen třetinu celkového počtu, zažívají rozkvět.

Jelikož mennonité žijí mezi moderními lidmi jiné víry, občas se stane, že se dostanou do konfliktu se systémem. Pracovat ve státním úřadě je pro ně nepřípustné, proto žádného z nich nikdy nenajdete v policejní nebo vojenské uniformě. Násilí mají navíc přísně zakázáno, stejně jako skládání jakékoliv přísahy věrnosti.

Mennonité si zřizují i vlastní soukromé školy s mladými svobodnými učitelkami a unikátními osnovami. Ne každému státu se to ale líbí. V kanadském Québecu nařídila vláda změnit osnovy, což se setkalo s nesouhlasnou reakcí nejen mennonitských rodičů, ale i sousedů, kteří s nimi sympatizovali.

Přestože se mennonité snaží za každou cenu vycházet se svým okolím, nedomyslí v některých případech důsledky. Například mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola, a tak musí být jejich traktory vybaveny pouze poctivou ocelí. Důsledkem loňské cesty jednoho z nich po dálnici však bylo naprosté zničení vozovky. Poctiví věřící ale škodu obratem zaplatili i s rezervou pro případné budoucí problémy. Tento akt víry a skromnosti je stál 25 000 dolarů, na ocelových kolech se ale nic nemění. 

Přes menší problémy s ostatními žijí mennonité spokojeným životem a chybí jim od počátků jen jedno: organizace, jež by zastřešovala všechny jejich skupiny.

Mennonité

  • Přibližný počet: 1 500 000 lidí
  • Země s komunitami: mnoho, především USA, Kanada, Etiopie a Čína
  • Zvláštní znamení: pomohou vždy na požádání

Seriál o konzervativních komunitách

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Canada Alive

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Pavel Palacký začal hrad rekonstruovat před dvaceti lety. Dnes se tam může ubytovat až 28 hostů.

Zajímavosti

Hyperbarická kyslíková terapie dokáže zvrátit stárnutí buněk.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907