Mennonité: Ochotní misionáři, kterým víra zapovídá používání pneumatik

21.02.2018 - Vladislav Mikmek

<p>Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.</p>

Mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola. Mennonité z Kanady tak přísní nejsou a pneumatiky běžně používají.


Reklama

Mennonitů je na světě přes 1,5 milionu a jsou rozeseti po celém světě. Obecně jsou otevření, velmi rádi pomohou či poradí, pomoc bližnímu je dokonce jedním z hlavních pilířů jejich života. Soustředí se na misie, řešení osobních konfliktů a podporu lidem postiženým přírodními katastrofami. Služba, která se zabývá monitorováním tornád a povodní už šedesát let, má v USA velmi dobrou pověst.

Dobráci, kteří rádi pomohou

Ve své askezi se mennonité hodně liší. Můžete potkat členy žijící značně starosvětsky a skromně, i jedince, které od moderně žijícího člověka nerozeznáte. Ti si dobře rozumějí s elektřinou a jsou často odborníky na auta. Zatímco množství asimilovaných klesá, konzervativnější, kteří zatím tvoří jen třetinu celkového počtu, zažívají rozkvět.

Jelikož mennonité žijí mezi moderními lidmi jiné víry, občas se stane, že se dostanou do konfliktu se systémem. Pracovat ve státním úřadě je pro ně nepřípustné, proto žádného z nich nikdy nenajdete v policejní nebo vojenské uniformě. Násilí mají navíc přísně zakázáno, stejně jako skládání jakékoliv přísahy věrnosti.

Mennonité si zřizují i vlastní soukromé školy s mladými svobodnými učitelkami a unikátními osnovami. Ne každému státu se to ale líbí. V kanadském Québecu nařídila vláda změnit osnovy, což se setkalo s nesouhlasnou reakcí nejen mennonitských rodičů, ale i sousedů, kteří s nimi sympatizovali.

Přestože se mennonité snaží za každou cenu vycházet se svým okolím, nedomyslí v některých případech důsledky. Například mennonitský řád z americké Iowy zakazuje všem svým farmářům používat gumová kola, a tak musí být jejich traktory vybaveny pouze poctivou ocelí. Důsledkem loňské cesty jednoho z nich po dálnici však bylo naprosté zničení vozovky. Poctiví věřící ale škodu obratem zaplatili i s rezervou pro případné budoucí problémy. Tento akt víry a skromnosti je stál 25 000 dolarů, na ocelových kolech se ale nic nemění. 

Přes menší problémy s ostatními žijí mennonité spokojeným životem a chybí jim od počátků jen jedno: organizace, jež by zastřešovala všechny jejich skupiny.

Mennonité

  • Přibližný počet: 1 500 000 lidí
  • Země s komunitami: mnoho, především USA, Kanada, Etiopie a Čína
  • Zvláštní znamení: pomohou vždy na požádání

Seriál o konzervativních komunitách

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Canada AliveDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907