Neznámé sekty a uzavřené komunity: Ruští naháči na kanadské prérii

17.02.2018 - Vladislav Mikmek

<p>Synové svobody mašírovali nazí prérií, s radostí pálili vlastní chalupy.</p>

Synové svobody mašírovali nazí prérií, s radostí pálili vlastní chalupy.


Reklama

Především Kanadu si za svůj nový domov vybrali původně ruští duchoborci. Přestože jich určitý počet zůstal ve své vlasti a část žije i v USA, právě kanadské komunity jsou nejznámější. Počet duchoborců se odhaduje minimálně na padesát tisíc.

Velká část vlastnictví je vnímána jako společná, dědičný hřích zavrhují jako výmysl a naopak věří, že v každém skutečně věřícím přebývá Bůh. Místo církve a Bible vidí autoritu v Knize života. Nejedná se o klasický předmět náboženství, ale o ústně předávaný soubor ruských písní obsahující články jejich víry. Duchoborci odsekli své kořeny v pravoslavné víře a odmítají Nový i Starý zákon. 

Svá těla nikdy neznečišťují alkoholem, tabákem ani masem – symbolem násilí. Váhu pro ně mají jen hodnoty, které jim předali jejich učitelé nebo vnutil stát. Ten se k duchoborcům nechoval vždy přívětivě.

Stovky sabotáží a škody za miliony

Konflikt mezi nimi a Kanadou je dnes většinou minulostí. Pamětníci však mohou vyprávět o Synech svobody, stále existující extrémní skupině duchoborců. V polovině minulého století nazí a za zpěvu ruských písní blokovali ulice, ve jménu pacifismu zapalovali své vlastní domy a vyhazovali vládní objekty do povětří. Samozřejmě se vždy nejdřív pečlivě přesvědčili, že se uvnitř nikdo nenachází.

Své potomky začali posílat do veřejných škol až poté, co jim je kanadská vláda začala brát a uzavírat do „škol“ s charakterem nápravných zařízení a děti v nich byly dlouhé roky vězněny.

V menším měřítku lze konflikty se státem zaznamenat i v posledních letech. Známým se stal především případ více než osmdesátileté ženy, která podpálila univerzitní knihovnu v Castlegaru, aby navázala na staré způsoby extrémních duchoborců. Knihovna byla totiž kdysi školou pro malé duchoborské děti obehnanou plotem.

Duchoborci dnes nejsou tak uzavření jako dříve, mají volební právo a získávají i další půdu. Stále, přestože vzácně, je ale možné v kanadské přírodě potkat rusky zpívajícího nahého poutníka, který se společně s podobně naladěnými přáteli rozhodl tímto způsobem dávat najevo svoji víru. 

Duchoborci

  • Přibližný počet: 50 000 lidí
  • Země s komunitami: především Kanada, také Rusko a USA
  • Zvláštní znamení: nebojí se zapálit vlastní dům

Seriál o konzervativních komunitách

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křídový pták Falcatakely forsterae.

Věda

Konstantinův křest, obraz namalovaný pravděpodobně Gianfrancescem Pennim.

Historie

Stávající vesmírná smlouva zakazuje použití jaderných zbraní nebo jiných zbraní hromadného ničení ve vesmíru. Průzkum vesmíru, Měsíce a jiných nebeských těles by měl být motivován výhradně mírovými účely.

Vesmír

 Dohodová propaganda dokázala německé zločiny v Belgii propagandisticky využít.

Válka

Pod ochranou rodiny

Vorvani obrovští (Physeter macrocephalus) oplývají vysokou inteligencí a jsou obdařeni vyvinutým sociálním cítěním. Jestliže je některý vorvaň napaden, útočník je vzápětí vystaven nemilosrdnému zásahu dalších členů rodinného klanu. Například když se do nebezpečí dostane mládě ohrožované kosatkami nebo žraloky, vyšle signál a ostatní vorvani ihned připlavou. Utvoří kolem ohroženého jedince kruh, přičemž jejich hlavy směřují dovnitř a nebezpečné ocasy jsou připraveny uštědřit útočníkům smrtelnou ránu.

Příroda

Pro Evropany byly dřevěné inuitské mapy jen primitivním suvenýrem – ony však velice účinně kopírují topografii pobřeží.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907