Neznámé sekty a uzavřené komunity: Ruští naháči na kanadské prérii

17.02.2018 - Vladislav Mikmek

<p>Synové svobody mašírovali nazí prérií, s radostí pálili vlastní chalupy.</p>

Synové svobody mašírovali nazí prérií, s radostí pálili vlastní chalupy.


Reklama

Především Kanadu si za svůj nový domov vybrali původně ruští duchoborci. Přestože jich určitý počet zůstal ve své vlasti a část žije i v USA, právě kanadské komunity jsou nejznámější. Počet duchoborců se odhaduje minimálně na padesát tisíc.

Velká část vlastnictví je vnímána jako společná, dědičný hřích zavrhují jako výmysl a naopak věří, že v každém skutečně věřícím přebývá Bůh. Místo církve a Bible vidí autoritu v Knize života. Nejedná se o klasický předmět náboženství, ale o ústně předávaný soubor ruských písní obsahující články jejich víry. Duchoborci odsekli své kořeny v pravoslavné víře a odmítají Nový i Starý zákon. 

Svá těla nikdy neznečišťují alkoholem, tabákem ani masem – symbolem násilí. Váhu pro ně mají jen hodnoty, které jim předali jejich učitelé nebo vnutil stát. Ten se k duchoborcům nechoval vždy přívětivě.

Stovky sabotáží a škody za miliony

Konflikt mezi nimi a Kanadou je dnes většinou minulostí. Pamětníci však mohou vyprávět o Synech svobody, stále existující extrémní skupině duchoborců. V polovině minulého století nazí a za zpěvu ruských písní blokovali ulice, ve jménu pacifismu zapalovali své vlastní domy a vyhazovali vládní objekty do povětří. Samozřejmě se vždy nejdřív pečlivě přesvědčili, že se uvnitř nikdo nenachází.

Své potomky začali posílat do veřejných škol až poté, co jim je kanadská vláda začala brát a uzavírat do „škol“ s charakterem nápravných zařízení a děti v nich byly dlouhé roky vězněny.

V menším měřítku lze konflikty se státem zaznamenat i v posledních letech. Známým se stal především případ více než osmdesátileté ženy, která podpálila univerzitní knihovnu v Castlegaru, aby navázala na staré způsoby extrémních duchoborců. Knihovna byla totiž kdysi školou pro malé duchoborské děti obehnanou plotem.

Duchoborci dnes nejsou tak uzavření jako dříve, mají volební právo a získávají i další půdu. Stále, přestože vzácně, je ale možné v kanadské přírodě potkat rusky zpívajícího nahého poutníka, který se společně s podobně naladěnými přáteli rozhodl tímto způsobem dávat najevo svoji víru. 

Duchoborci

  • Přibližný počet: 50 000 lidí
  • Země s komunitami: především Kanada, také Rusko a USA
  • Zvláštní znamení: nebojí se zapálit vlastní dům

Seriál o konzervativních komunitách

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907