Města s nejšpinavějším vzduchem? Primát drží íránský Zabol a nigerijská Onitsha

07.07.2016 - Martin Reichman

Problémy s čistotou ozduší čínského Pekingu jsou všeobecně známé, v anketě o místo s nejšpinavějším ovzduším by se patrně umístil hodně vysoko. Existují ale místa, která jsou na tom ještě podstatně hůře, než tato asijská megapole


Reklama

Podle nejnovějšího žebříčku WHO je město s nejšpinavějším vzduchem pravděpodobně stotřicetitisícový íránský Zabol. Přívlastek pravděpodobně má své opodstatnění - ne na všech místech světa se totiž lze spolehnout na stejně přesná měření. Druhým důvodem proč nemusí být primát Zabolu jistý, je otázka metriky.

TIP: Drahé nadechnutí: Podnikavý Brit prodává bohatým Číňanům čerstvý vzduch

Při studiu kvality ovzduší se obecně hodnotí koncentrace pevných prachových částic různých velikostí. Částice menší než 10 µm pronikají za hrtan do dolních cest dýchacích. Někdy se proto označují jako vdechované částice nebo thorakální částice. Pokud jsou tyto částice menší než 2,5 µm mohou se usazovat v průduškách, případně u ještě menších částic (1 µm) pronikat až do plicních sklípků a způsobovat zdravotní problémy. Přestože všechny tyto částice představují zdravotní rizika, jsou částice PM2,5 a PM1 považovány za nebezpečnější.

Města s nejvyšší koncentrací PM2,5 částic

 1. Zabol (Írán) 217 ug/m3
 2. Gválijar (Indie) 176 ug/m3
 3. Iláhábád (Indie) 170 ug/m3
 4. Rijád (Saúdská Arábie) 156 ug/m3
 5. Al Jubail (Saúdská Arábie)152 ug/m3

Města s nejvyšší koncentrací PM10 částic

 1. Onitsha (Nigérie) 594 ug/m3
 2. Péšávar (Pákistán) 540 ug/m3
 3. Zabol (Írán) 527 ug/m3
 4. Rávalpindí (Pákistán) 448 ug/m3
 5. Kaduna (Nigérie) 423 ug/m3

Miniaturní hrozba

Pevné částice, které se uvolňují do vzduchu mimo jiné při spalování, označujeme zkratkou PM – z anglického „particulate matter“. Peking v současnosti nejvíc trpí výskytem PM2,5, jejichž průměr nepřesahuje 2,5 mikrometru, tedy 0,0000025 metru. Takto jemné částice se nezachytávají v plicích a skrz plicní sklípky přecházejí podobně jako kyslík do krevního oběhu. Podle vědců se pak mohou usazovat v mozku, kde podněcují vznik rakoviny. Rozměrnější částice naopak zatěžují dýchací cesty, blokují plicní sklípky a snižují tak kapacitu plic. To vede k dušnosti, bolestem při nádechu, a v extrémních případech i k předčasné smrti.

Reklama

 • Zdroj textu:

  The Washington Post

 • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907