Městská doprava budoucnosti: „Rozkročený autobus“ vyrazil na zkušební jízdu

04.08.2016 - Martin Reichman

V květnu představený kříženec městského vlaku a tunelu - Transit Elevated Bus překvapivě vyrazil na první zkušební jízdu


Reklama

Původně to vypadalo na originální, leč poněkud nepravděpodobný koncept veřejné dopravy. Elektřinou poháněný městský vlak, či městský autobus, který by byl schopen překonávat ucpané silnice ve zvýšeném patře byl představen teprve před několika týdny na výstavě technologických novinek CHITEC. Vývojáři odvážného projektu tehdy plánovali, že by první prototyp mohl být k dispozici někdy v průběhu příštího roku. Po dvou měsících je všechno jinak a první testovací verze už vyrazila do ulic.

Proti původně představované maketě je prototyp Transit Elevated Bus výrazně menší – na délku měří 21 metrů a na šířku 8 metrů. Do jeho útrob se vejde 300 pasažérů a maximální rychlost, kterou dokáže vyvinout je okolo 60 kilometrů v hodině. I tak jde o obdivuhodný počin. O licenci již projevili zájem Brazílie, Francie, Indie a Indonésie. Vývojáři předpokládají, že jeden TEB by ve finální plnohodnotné verzi nahradil zhruba 40 městských autobusů.

  • Zdroj textu:

    shanghaiist.com, BBC

  • Zdroj fotografií: New China

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Podle islámského práva musí muž mezi své ženy zcela spravedlivě rozdělit peníze, čas, sex, pozornost a mnoho dalšího. 

Revue

Ruch a nelidské skřeky přilákaly paní mistrovou do dílny tiskařské manufaktury. Když vejde, rázem na ni jdou mrákoty. Nad knihtiskem visí pověšených čtyřiadvacet koček...

Historie

Nové bionické oko s perovskitovými nanosenzory.

Věda

Snímky systému ATLAS s objevenou planetkou 2019 LD2.

Vesmír

Mořský plž Cratena peregrina běžně žije na mořském dně ve Středozemním moři a Atlantiku u pobřeží Iberského poloostrova, Senegalu a u Kanárských ostrovů.

Příroda

Dvojice ostrůvků Gardner Pinnacles je jedinou viditelnou částí sopky Pūhāhonu. Podle nových měření má vulkán téměř dvojnásobný objem horniny než doposud největší sopka světa Mauna Loa.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907