Městská doprava budoucnosti: „Rozkročený autobus“ vyrazil na zkušební jízdu

04.08.2016 - Martin Reichman

V květnu představený kříženec městského vlaku a tunelu - Transit Elevated Bus překvapivě vyrazil na první zkušební jízdu


Reklama

Původně to vypadalo na originální, leč poněkud nepravděpodobný koncept veřejné dopravy. Elektřinou poháněný městský vlak, či městský autobus, který by byl schopen překonávat ucpané silnice ve zvýšeném patře byl představen teprve před několika týdny na výstavě technologických novinek CHITEC. Vývojáři odvážného projektu tehdy plánovali, že by první prototyp mohl být k dispozici někdy v průběhu příštího roku. Po dvou měsících je všechno jinak a první testovací verze už vyrazila do ulic.

Proti původně představované maketě je prototyp Transit Elevated Bus výrazně menší – na délku měří 21 metrů a na šířku 8 metrů. Do jeho útrob se vejde 300 pasažérů a maximální rychlost, kterou dokáže vyvinout je okolo 60 kilometrů v hodině. I tak jde o obdivuhodný počin. O licenci již projevili zájem Brazílie, Francie, Indie a Indonésie. Vývojáři předpokládají, že jeden TEB by ve finální plnohodnotné verzi nahradil zhruba 40 městských autobusů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    shanghaiist.com, BBC

  • Zdroj fotografií: New China

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Meandry řeky Uvac připomínají bludiště a v některých místech se zatáčejí až o 270 stupňů.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907