Městská doprava budoucnosti: „Rozkročený autobus“ vyrazil na zkušební jízdu

04.08.2016 - Martin Reichman

V květnu představený kříženec městského vlaku a tunelu - Transit Elevated Bus překvapivě vyrazil na první zkušební jízdu


Reklama

Původně to vypadalo na originální, leč poněkud nepravděpodobný koncept veřejné dopravy. Elektřinou poháněný městský vlak, či městský autobus, který by byl schopen překonávat ucpané silnice ve zvýšeném patře byl představen teprve před několika týdny na výstavě technologických novinek CHITEC. Vývojáři odvážného projektu tehdy plánovali, že by první prototyp mohl být k dispozici někdy v průběhu příštího roku. Po dvou měsících je všechno jinak a první testovací verze už vyrazila do ulic.

Proti původně představované maketě je prototyp Transit Elevated Bus výrazně menší – na délku měří 21 metrů a na šířku 8 metrů. Do jeho útrob se vejde 300 pasažérů a maximální rychlost, kterou dokáže vyvinout je okolo 60 kilometrů v hodině. I tak jde o obdivuhodný počin. O licenci již projevili zájem Brazílie, Francie, Indie a Indonésie. Vývojáři předpokládají, že jeden TEB by ve finální plnohodnotné verzi nahradil zhruba 40 městských autobusů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    shanghaiist.com, BBC

  • Zdroj fotografií: New China

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907