Meteoritická „Černá kráska“ odhalila gigantickou srážku v minulosti Marsu

03.02.2022 - Stanislav Mihulka

Starobylý meteorit ze Sahary je dokladem masivního bombardování Marsu meteority

<p>Ve výřezu meteorit Northwest Africa 7034, přezdívaný „Černá kráska“.</p>

Ve výřezu meteorit Northwest Africa 7034, přezdívaný „Černá kráska“.


Reklama

Třistadvacet gramů vážící meteorit Northwest Africa 7034 byl objeven v roce 2011 na Sahaře, kam přicestoval až z dalekého Marsu. Jde o druhý nejstarší meteorit, který z rudé planety známe. Podobné nálezy jsou pro pozemské vědce neocenitelné, protože meteority z Marsu momentálně představují jediné vzorky z toho světa, které jsou k dispozici. A jak se ukazuje, mohou poskytnout velice zajímavé informace.

Northwest Africa 7034, jemuž se přezdívá „Černá kráska“, vznikl velice dávno. Obsahuje složky, které jsou staré téměř jako samotný Mars. Planetární geoložka Morgan Cox z australské Curtin University mezi nimi nedávno objevila šokový krystal zirkonu (křemičitanu zirkoničitého), jehož stáří je asi 4,45 miliard let. Takových krystalů je v meteoritu víc, ale doposud nebyl nalezen žádný s šokovým poškozením.

Šokové krystaly

Podobné šokové krystaly zirkonu známe ze Země nebo třeba z Měsíce. Všechny ale pocházejí výhradně z masivních impaktních kráterů. Objev z Černé krásky dokládá, že na Marsu došlo k masivnímu zásahu meteoritem, zhruba před 4,45 miliardami let. Odborníci přitom předpokládali, že bombardování Marsu utichlo někdy před 4,48 miliardami let a že rudá planeta již brzy poté byla teoreticky obyvatelná.

TIP: Nečekaný návrat domů: NASA vrátí na Mars meteorit, který dopadl na Zemi

Tým Coxové prozkoumal celkem 66 krystalů zirkonu „Černé krásky“. Šokové poškození měl jen jediný z nich. Objevené důkazy jsou ale jasné a v současnosti neznáme pro takové změny krystalů jiné vysvětlení, než dopad masivního kosmického tělesa. Výsledky výzkumu problematizují naše představy o minulosti Marsu, zejména pokud jde o období, kdy tam měla být kapalná voda a podmínky příhodné pro život našeho typu. Zřejmě tak bude nutné tyto teorie poopravit.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907