Metla lidstva: Jak se za Rakouska-Uherska bojovalo proti alkoholu?

03.05.2019 - Marek Vlha

Alkohol je součástí našeho života po dlouhá staletí. Také naši předkové v něm nacházeli zálibu a někdy mu propadali až přespříliš. Není divu, že už za dob starého Rakouska mu byla věnována řada nejrůznějších osvětových spisů, ale i štiplavých karikatur


Reklama

Alkoholické nápoje provází lidstvo přinejmenším od starověku. V českých dějinách se s nimi setkáváme už ve slovanské době. 

K nápojům, jejichž popularita trvá nepřetržitě dodnes, patří samozřejmě pivo. Zmínky o něm máme už z 11. století. Ve středověku a raném novověku bylo jednou ze základních složek potravy a sloužilo jako neodmyslitelná ingredience při přípravě kaší a dalších jídel pro dospělé i děti. Není divu, že várečné právo bylo nanejvýš významným privilegiem a že si raně novověké vrchnosti udržovaly na dodávání piva poddaným monopol. Jeho složení se ovšem od dnešního piva podstatně lišilo – bylo mnohem hustší a s menším obsahem alkoholu, o chuti ani nemluvě.

Koncem 18. století se do dějin českého sladovnictví významně zapsal František Ondřej Poupě (1753–1805), který například prosazoval vaření piva výhradně z ječmene a nikoli ze směsi ječmene a pšenice, což bylo populární především na Moravě. Za jeho dob se už pivo více blížilo tomu, které pijeme v současnosti.

Víno panstvu, chudině líh

Víno vždycky patřilo spíš na stoly zámožnějších vrstev obyvatel. Mezi chudšími lidmi se v 19. století naopak rozšířil nápoj, který jejich předci ještě neznali, a to lihoviny. Souviselo to s masovým pěstováním původně amerických brambor ve střední Evropě. Pálenky z různých druhů ovoce byly samozřejmě mnohem starší, ale teprve brambory a průmyslová revoluce umožnily výrobu lihu ve velkém.

České země měly v tomto ohledu v rámci habsburské monarchie významné postavení. Líh měl mnoho možností k technickému využití, ale naneštěstí pro řadu zničených rodin i výrobu laciné pálenky, které propadlo mnoho vesničanů i dělníků. Jak se zpívalo v jedné dobové kramářské písni: „Kořalka jest rodem z pekla/ Luciperovi utekla/ do pohan se prv dostala/ potem u nás zameškala.“ 

TIP: Alkohol v lidských dějinách: 5 osudových kapitol z historie pijáctví

Jedním z nástrojů proti požívání lihovin bylo zakládání abstinenčních spolků. V jejich organizaci hráli významnou roli duchovní. Spojitost s vírou a slibem Bohu posilovala k dodržení závazku neméně silně, než příklad a kontrola ostatních členů – sousedů a spoluvěřících. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Pixabay

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907