Metla lidstva: Jak se za Rakouska-Uherska bojovalo proti alkoholu?

Alkohol je součástí našeho života po dlouhá staletí. Také naši předkové v něm nacházeli zálibu a někdy mu propadali až přespříliš. Není divu, že už za dob starého Rakouska mu byla věnována řada nejrůznějších osvětových spisů, ale i štiplavých karikatur

03.05.2019 - Marek Vlha



Alkoholické nápoje provází lidstvo přinejmenším od starověku. V českých dějinách se s nimi setkáváme už ve slovanské době. 

K nápojům, jejichž popularita trvá nepřetržitě dodnes, patří samozřejmě pivo. Zmínky o něm máme už z 11. století. Ve středověku a raném novověku bylo jednou ze základních složek potravy a sloužilo jako neodmyslitelná ingredience při přípravě kaší a dalších jídel pro dospělé i děti. Není divu, že várečné právo bylo nanejvýš významným privilegiem a že si raně novověké vrchnosti udržovaly na dodávání piva poddaným monopol. Jeho složení se ovšem od dnešního piva podstatně lišilo – bylo mnohem hustší a s menším obsahem alkoholu, o chuti ani nemluvě.

Koncem 18. století se do dějin českého sladovnictví významně zapsal František Ondřej Poupě (1753–1805), který například prosazoval vaření piva výhradně z ječmene a nikoli ze směsi ječmene a pšenice, což bylo populární především na Moravě. Za jeho dob se už pivo více blížilo tomu, které pijeme v současnosti.

Víno panstvu, chudině líh

Víno vždycky patřilo spíš na stoly zámožnějších vrstev obyvatel. Mezi chudšími lidmi se v 19. století naopak rozšířil nápoj, který jejich předci ještě neznali, a to lihoviny. Souviselo to s masovým pěstováním původně amerických brambor ve střední Evropě. Pálenky z různých druhů ovoce byly samozřejmě mnohem starší, ale teprve brambory a průmyslová revoluce umožnily výrobu lihu ve velkém.

České země měly v tomto ohledu v rámci habsburské monarchie významné postavení. Líh měl mnoho možností k technickému využití, ale naneštěstí pro řadu zničených rodin i výrobu laciné pálenky, které propadlo mnoho vesničanů i dělníků. Jak se zpívalo v jedné dobové kramářské písni: „Kořalka jest rodem z pekla/ Luciperovi utekla/ do pohan se prv dostala/ potem u nás zameškala.“ 

TIP: Alkohol v lidských dějinách: 5 osudových kapitol z historie pijáctví

Jedním z nástrojů proti požívání lihovin bylo zakládání abstinenčních spolků. V jejich organizaci hráli významnou roli duchovní. Spojitost s vírou a slibem Bohu posilovala k dodržení závazku neméně silně, než příklad a kontrola ostatních členů – sousedů a spoluvěřících. 

  • Zdroj textu

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií

    Pixabay


Další články v sekci