Mezihvězdná tělesa zřejmě nejsou ve Sluneční soustavě žádnou vzácností

Ve vzdálenějších končinách Sluneční soustavy je zřejmě více objektů mezihvězdného původu než domácích těles

25.08.2021 - Stanislav Mihulka



Astronomové v roce 2019 objevili kometu 2I/Borisov. Záhy se ukázalo, že ve skutečnosti jde o mezihvězdnou kometu, která Sluneční soustavou jen prolétá. V posledních letech to je druhý mezihvězdný návštěvník, s nímž jsme měli tu čest. Objev těchto těles vyvolal řadu otázek, včetně té, kolik mezihvězdných objektů ve Sluneční soustavě vlastně je.

Mezihvězdná tělesa Sluneční soustavy

Amir Siraj a Avi Loeb z astrofyzikálního ústavu v Bostonu (Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics) jsou přesvědčeni, že takových objektů mezihvězdného původu u nás může být mnohem více. Z jejich nového výzkumu vyplynulo, že v Oortově oblaku, který zřejmě skrytě obklopuje Sluneční soustavu, počet objektů mezihvězdného původu možná dokonce převyšuje počet „domácích“ objektů.

Badatelé vyšli z parametrů komety Borisov. V jejich výpočtech je stále řada nejasností, které bude možné prověřit pozorováním pomocí technologií nové generace. Vědci předpokládají, že počty mezihvězdných objektů a objektů Sluneční soustavy jsou srovnatelné i v oblastech, které jsou blíž než oběžná dráha Saturnu.

TIP: Konec vesmírného návštěvníka? Mezihvězdná kometa Borisov se rozpadá

Pokud uvedená teze platí, proč jsme doposud neobjevili více objektů mezihvězdného původu? Výzkum těles, o nichž je řeč, není jednoduchý – některé z mezihvězdných planetek jsme již mohli detekovat, pak se ale ztratily z našeho zorného pole. U těchto objektů je to běžné. Budoucí detailní pozorování většího počtu těles na periferii Sluneční soustavy by mohla objasnit, jak to s mezihvězdnými objekty ve Sluneční soustavě vlastně je.


Další články v sekci