Meziplanetární sonda Juice má problém s vysunutím radarové antény RIME

Zaseknutý kolík je pravděpodobným viníkem nedostatečného vysunutí 16metrové antény radaru evropské sondy Juice. Závadu se snaží odstranit spolu s vědci řídící středisko v německém Darmstadtu.

02.05.2023 - Stanislav Mihulka



V polovině dubna vyrazila na dlouhou cestu k Jupiteru a jeho měsícům evropská meziplanetární sonda Juice. Start se povedl na jedničku, nyní ale musí operátoři řešit nepříjemný problém s radarovou anténou RIME (Radar for Icy Moons Exploration). Sonda má potíže s vysunutím nejdelší antény.

RIME je pozoruhodný experiment určený k průzkumu nitra Jupiterových ledových měsíců. Jsme nesmírně zvědaví, jak to tak vypadá pod ledem a zařízení RIME nám to může zprostředkovat, pokud ovšem bude v provozu. Jde o radar, který pracuje na frekvenci 9 MHz, a který díky tomu „vidí“ pod led. Jeho 16metrová anténa by měla vysílat rádiové vlny, které zobrazí struktury pod ledem do hloubky devíti kilometrů, s vertikálním rozlišením až do úrovně 30 metrů.

Jak osvobodit anténu?

Při kontrole jednotlivých systémů sondy Juice po jejím startu vyšlo najevo, že se anténa radaru RIME nevysunula, jak měla. Operátoři mise Juice v pozemním středisku řízení misí ESA v německém Darmstadtu dělají všechno možné, aby anténu uvolnili. Mají prý celou řadu nápadů a triků, které by mohly zablokovanou anténu uvolnit.

Testování zmenšeného modelu antény RIME, umístěného na vrcholu modelu sondy Juice, v nizozemském zařízení Hertz. (foto: ESA, M.CowanCC BY-SA 3.0 IGO)

Jak je patrné na snímcích palubní kamery Juice Monitoring Camera, která má výhled na část antény RIME, prakticky každý den se anténa o malý kousek povysune. V pátek 28. dubna byla anténa RIME, která by měla  být nejdelší ze všech antén sondy Juice, vysunuta asi do třetiny požadované délky. 

TIP: Do vesmíru má dnes zamířit evropská sonda Juice: Zkoumat bude Jupiterovy měsíce

Podle převládající hypotézy má celou tuto situaci na svědomí malý kolík, který se zasekl. Pokud to tak opravdu je, jde o pouhých pár milimetrů, které je nutné překonat. Operátoři mohou při uvolňování kolíku použít zážeh motoru, což by sondou zatřáslo, mohou se sondou rotovat, což by mělo podobný efekt. Další možností je natočení radarové antény a hlavně jejího držáku ke Slunci, aby se ohřála. Doufejme, že se jim povede anténu uvolnit.


Další články v sekci