Mimika není důležitá jen pro lidi: Malajští medvědi se umí taky „ksichtit“

12.04.2021 - Zuzana Teličková

Donedávna byli biologové přesvědčeni, že mezi živými tvory dokážou pomocí obličejové mimiky a napodobování výrazu svého protějšku komunikovat pouze lidé, někteří další primáti a v určitém smyslu i psi. Výzkum britských vědců ale ukázal, že tuto schopnost mají i medvědi malajští...

<p>Výrazy obličeje jsou pro medvědy malajské důležitým komunikačním nástrojem. I přesto, že jsou to samotářská zvířata.</p>

Výrazy obličeje jsou pro medvědy malajské důležitým komunikačním nástrojem. I přesto, že jsou to samotářská zvířata.


Reklama

Vědci Derry Taylor a Marina Davila-Rossová z britské Univerzity v Portsmouthu sledovali medvědy malajské (Helarctos malayanus) více než dva roky v malajském záchranném centru na Borneu.

Prostor, v němž se 2 až 12 let staří medvědi pohybovali, byl dost velký, aby jim umožnil volbu, zda se zapojit do interakce s ostatními jedinci ve výběhu, nebo se kontaktu stranit. Ačkoli jsou medvědi malajští ve volné přírodě samotářskými tvory, biologové mezi nimi mohli sledovat stovky nejrůznějších interakcí, které byly z více než dvou třetin přátelské. Během těchto klidných setkání dokázali medvědi skvěle napodobovat výraz obličeje svého protějšku. Podle biologů je propracovaná mimika pravděpodobně nástrojem, jímž si medvědi vzájemně signalizují ochotu navázat přátelské vztahy a případně se pustit i do drsnějších her.

TIP: Kočky používají spoustu výrazů obličeje: Jen málokdo jim ale rozumí

Fascinující na tom je, že ačkoli medvědi malajští nejsou společenská zvířata a ve volné přírodě naopak vyhledávají samotu, jejich mimika a na ní založená komunikace je velmi propracovaná a přesná. To by mohlo naznačovat, že tento druh komunikace nejenže není vlastní jen lidem, nám příbuzným primátům a psům, kteří odedávna žijí v úzkém kontaktu s člověkem, ale že by mohlo jít o univerzální nástroj dorozumívání mezi více dalšími živočišnými druhy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907