Mise NROL-71: Přísně tajný americký satelit úspěšně zakotvil na oběžné dráze

22.01.2019 - Stanislav Mihulka

Satelit NROL-71 je na zvláštní oběžné dráze. Kolem jeho účelu se rojí mnoho spekulací

<p>Nosná raketa Delta IV Heavy se špionážním satelitem NROL-71.</p>

Nosná raketa Delta IV Heavy se špionážním satelitem NROL-71.


Reklama

V sobotu 19. ledna 2019 odstartovala nosná raketa Delta IV Heavy v režii organizace United Launch Alliance (ULA), z kosmodromu na Vandenbergově letecké základně v Kalifornii. Na oběžnou dráhu vynesla přísně utajovaný satelit NROL-71, který bude jako obvykle provozovat americký Národní úřad pro průzkum (National Reconnaissance Office, NRO).

Stejně tak bývá obvyklé, že v podobných případech je přímý přenos ze startu rakety pro veřejnost krátký, a končí před tím, než by byla patrná závěrečná fáze letu anebo dokonce samotný satelit. Po zahájení mise NROL-71 ukončila United Launch Alliance přenos asi 6 a půl minuty po startu rakety Delta.

Odkládaný start tajného satelitu

Satelit NROL-71 letěl do vesmíru po řadě odkladů. Původně měl startovat 7. prosince 2018. ULA ale start zrušila z technických důvodů, stejně jako druhý start, k němuž mělo dojít hned následující den 8. prosince. Další pokus o start následoval 18. prosince, kdy jej znemožnil silný vítr a start 19. prosince zase ukončil malý únik kapalného vodíku z rakety. Zrušen byl i start 6. ledna, opět kvůli problémům souvisejícím s vodíkem.

TIP: Úspěch, nebo krach? Kolem supertajné mise Zuma se rojí divoké spekulace

O misi NROL-71 není známo prakticky vůbec nic. Experti ale dokázali vystopovat jeho dráhu, která je velmi zvláštní. Jde o nízkou oběžnou dráhu, která je vůči rovníku skloněna o 74°. To vedlo k mnoha spekulacím, že satelit mise NROL-71 není dalším z řady optických špionážních satelitů, ale že by mohlo jít o zcela nový typ satelitu. Uvažuje se o satelitu pro radarový výzkum nebo dokonce o testu stealth satelitu, který by nebylo možné sledovat ze Země běžnými prostředky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ULA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907