Mise NROL-71: Přísně tajný americký satelit úspěšně zakotvil na oběžné dráze

22.01.2019 - Stanislav Mihulka

Satelit NROL-71 je na zvláštní oběžné dráze. Kolem jeho účelu se rojí mnoho spekulací

<p>Nosná raketa Delta IV Heavy se špionážním satelitem NROL-71.</p>

Nosná raketa Delta IV Heavy se špionážním satelitem NROL-71.


Reklama

V sobotu 19. ledna 2019 odstartovala nosná raketa Delta IV Heavy v režii organizace United Launch Alliance (ULA), z kosmodromu na Vandenbergově letecké základně v Kalifornii. Na oběžnou dráhu vynesla přísně utajovaný satelit NROL-71, který bude jako obvykle provozovat americký Národní úřad pro průzkum (National Reconnaissance Office, NRO).

Stejně tak bývá obvyklé, že v podobných případech je přímý přenos ze startu rakety pro veřejnost krátký, a končí před tím, než by byla patrná závěrečná fáze letu anebo dokonce samotný satelit. Po zahájení mise NROL-71 ukončila United Launch Alliance přenos asi 6 a půl minuty po startu rakety Delta.

Odkládaný start tajného satelitu

Satelit NROL-71 letěl do vesmíru po řadě odkladů. Původně měl startovat 7. prosince 2018. ULA ale start zrušila z technických důvodů, stejně jako druhý start, k němuž mělo dojít hned následující den 8. prosince. Další pokus o start následoval 18. prosince, kdy jej znemožnil silný vítr a start 19. prosince zase ukončil malý únik kapalného vodíku z rakety. Zrušen byl i start 6. ledna, opět kvůli problémům souvisejícím s vodíkem.

TIP: Úspěch, nebo krach? Kolem supertajné mise Zuma se rojí divoké spekulace

O misi NROL-71 není známo prakticky vůbec nic. Experti ale dokázali vystopovat jeho dráhu, která je velmi zvláštní. Jde o nízkou oběžnou dráhu, která je vůči rovníku skloněna o 74°. To vedlo k mnoha spekulacím, že satelit mise NROL-71 není dalším z řady optických špionážních satelitů, ale že by mohlo jít o zcela nový typ satelitu. Uvažuje se o satelitu pro radarový výzkum nebo dokonce o testu stealth satelitu, který by nebylo možné sledovat ze Země běžnými prostředky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ULA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907