Reklama


Mise NROL-71: Přísně tajný americký satelit úspěšně zakotvil na oběžné dráze

22.01.2019 - Stanislav Mihulka

Satelit NROL-71 je na zvláštní oběžné dráze. Kolem jeho účelu se rojí mnoho spekulací

<p>Nosná raketa Delta IV Heavy se špionážním satelitem NROL-71.</p>

Nosná raketa Delta IV Heavy se špionážním satelitem NROL-71.


Reklama

V sobotu 19. ledna 2019 odstartovala nosná raketa Delta IV Heavy v režii organizace United Launch Alliance (ULA), z kosmodromu na Vandenbergově letecké základně v Kalifornii. Na oběžnou dráhu vynesla přísně utajovaný satelit NROL-71, který bude jako obvykle provozovat americký Národní úřad pro průzkum (National Reconnaissance Office, NRO).

Stejně tak bývá obvyklé, že v podobných případech je přímý přenos ze startu rakety pro veřejnost krátký, a končí před tím, než by byla patrná závěrečná fáze letu anebo dokonce samotný satelit. Po zahájení mise NROL-71 ukončila United Launch Alliance přenos asi 6 a půl minuty po startu rakety Delta.

Odkládaný start tajného satelitu

Satelit NROL-71 letěl do vesmíru po řadě odkladů. Původně měl startovat 7. prosince 2018. ULA ale start zrušila z technických důvodů, stejně jako druhý start, k němuž mělo dojít hned následující den 8. prosince. Další pokus o start následoval 18. prosince, kdy jej znemožnil silný vítr a start 19. prosince zase ukončil malý únik kapalného vodíku z rakety. Zrušen byl i start 6. ledna, opět kvůli problémům souvisejícím s vodíkem.

TIP: Úspěch, nebo krach? Kolem supertajné mise Zuma se rojí divoké spekulace

O misi NROL-71 není známo prakticky vůbec nic. Experti ale dokázali vystopovat jeho dráhu, která je velmi zvláštní. Jde o nízkou oběžnou dráhu, která je vůči rovníku skloněna o 74°. To vedlo k mnoha spekulacím, že satelit mise NROL-71 není dalším z řady optických špionážních satelitů, ale že by mohlo jít o zcela nový typ satelitu. Uvažuje se o satelitu pro radarový výzkum nebo dokonce o testu stealth satelitu, který by nebylo možné sledovat ze Země běžnými prostředky.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ULA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

HMS Thetis | 1938–1943 | Velká Británie

Britská HMS Thetis je jednou z mála ponorek historie, jejíž osud zahrnuje hned dvě fatální katastrofy. První se odehrála v roce 1939 ještě před nasazením do akce: Během posledních testů se počítalo také s ponorem, manévr se ovšem nedařil. Při hledání příčiny se zjistilo, že do jedné z torpédových komor nenatéká voda, nicméně snaha problém vyřešit vyústila v pohromu – komorou, kterou technici uvolnili, se dovnitř začala nekontrolovatelně valit voda. Ponorka nakonec klesla na dno a 99 ze 104 členů posádky se utopilo nebo udusilo. Stroj se však podařilo vylovit a opět nasadit do akce pod názvem HMS Thunderbolt. Sloužil až do roku 1943, kdy ho nedaleko Sicílie zničily hlubinné nálože italské korvety Cicogna – a tentokrát již smrti na palubě neunikl nikdo. 

Zajímavosti
Revue

Pro humor nezbýval v „Dikobrazu“ v roce 1953 prostor, zato politických hesel a angažovaných článků přibývalo.

Historie

Nedobrou prognózu mají do budoucna velké šelmy a také řada primátů. Orangutani nebo kahau nosatí by však na Borneu mohli přežít, pokud se podaří stávající situaci zvrátit.

Příroda

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi (vlevo) a otevřená hvězdokupa Plejády se již na první pohled liší počtem hvězd

Vesmír

Rakovina děložního čípku a virus HPV

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907