Mise Odysseus: Na Měsíc poprvé zamířil lander soukromé společnosti

Americký startup Intuitive Machines by se mohl stát první soukromou společností, které se podaří přistát na Měsíci

16.02.2024 - Martin ReichmanKrátce po sedmé hodině ranní odstartovala ve čtvrtek 15. února ze vzletové rampy LC-39A nosná raketa Falcon 9 s misí IM-1 (Odysseus). Jejím nákladem je lunární lander Nova-C, který má za týden přistát v blízkosti kráteru Malapert A na Měsíci, asi 300 km od jeho jižního pólu. Na palubě landeru se nachází jedenáct vědeckých přístrojů a demonstrátorů – většinou jde o zařízení NASA, své zastoupení mají ale i soukromé společnosti a partneři Intuitive Machines.

Přistání je předběžně plánované na 22. února a v případě úspěchu půjde o první soukromý lunární modul v historii, který dokáže přistát na Měsíci. Zároveň půjde o první americké přistání od mise Apolla 17 na konci roku 1972.

Místem přistání se má stát okolí měsíčního útvaru známého jako Malapert A. Tato relativně plochá a bezpečná oblast se nachází v jinak silně krátery poseté jižní vysočině na přivrácené straně Měsíce. Přistání poblíž Malapert A bylo vybráno i s ohledem na budoucí velké mise včetně programu Artemis, jehož cílem je vybudování trvalé lidské základny na Měsíci. V rámci mise Odysseus chtějí vědci mimo jiné ověřovat různé komunikační technologie a technologie pro přenos dat.

Mise IM-1 má být první ze tří výprav Intuitive Machines na Měsíc. Již v březnu by měl na stejné místo zamířit modul Nova-C (IM-2) a v červnu modul Nova-C (IM-3). Zda se jejich mise uskuteční ale bude záležet i na úspěchu nebo neúspěchu mise současné.


Další články v sekci