Mladé myší samce stresuje vůně banánů: Vysvětlení důvodu vědce překvapilo

30.05.2022 - Stanislav Mihulka

Co mají společného banány, březí samice myší a myší panicové, kteří by rádi dosáhli reprodukčního úspěchu?


Reklama

Všechno to začalo, když si jeden student kanadské McGillovy univerzity všiml, že se samci laboratorních myší chovají divně v přítomnosti březích myších či kojících samic, které byly v laboratoři umístěné kvůli úplně jinému výzkumu. Ukázalo se, že je to kvůli chemické látce v moči březích samic.

Dalším překvapením pro vědce bylo, že jde o stejnou látku, která vytváří charakteristickou vůni banánů. A jak záhy akademici zjistili, stejně jako březí samice, i banány díky své vůni velmi stresují nebohé myšáky. Proč na ně tato látka, kterou je n-pentyl acetát, působí tak výrazným způsobem?

Chemický vzkaz pro samce

Vysvětlení souvisí s tím, že myšáci, zejména nedávno dospělí myšáci, kteří jsou stále ještě bez reprodukčních zkušeností, mají nepěkný sklon provádět infanticidu. Jinými slovy zabíjejí malá mláďata samic, s nimiž by se mohli pářit, ale nemohou, protože jsou březí, nebo kojí. Samci si tímto chováním zvyšují svůj reprodukční úspěch.

TIP: Nový tip na hubnutí? Myši bez čichu ztrácejí na váze i při tučné stravě

Pro samice je to samozřejmě velmi nežádoucí, proto se snaží samce, kteří by mohli mít infanticidní úmysly, odradit. Zbraní samic, je právě zmíněná látka v jejich moči, která u mladých samců vyvolává značný stres. Je to zpráva, kterou by samci, ve vlastním zájmu, neměli ignorovat.

Většina chemických vzkazů, které si vyměňují samci a samice myší, je o sexu. V tomhle případě ale o žádný sex nejde. Samice vzkazují samcům, ať se drží zpátky. Jestli se jen dotknou jejich mláďat, tak se na ně vrhnou jako šílené fúrie,“ vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Jeffrey Mogil.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907