Mnoho čistoty škodí? Vědci našli souvislost mezi častým čištěním a astmatem dětí

24.02.2020 - Stanislav Mihulka

Čisticí prostředky zvyšují riziko, že se u dětí do tří let věku rozvine astma

<p>Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku</p>

Čisticí prostředky mohou mít i stinnou stránku


Reklama

Lidé si už před časem všimli, že čistota je sice skvělá věc, ale paradoxně může mít problematické důsledky pro zdraví. Potvrzuje to i nedávný výzkum kanadských odborníků, kteří našli těsnou souvislost mezi častým užíváním čisticích prostředků v domácnosti a zvýšeným rizikem u dětí ve věku do tří let, že se u nich vyvine astma.

Vědci do výzkumu zahrnuli asi 2 tisícovky malých dětí, které jsou součástí dlouhodobé kanadské studie CHILD (Canadian Healthy Infant Longitudinal Development), zaměřené na vývoj dětí. Jejich rodičů se zeptali, jak často během prvních tří měsíců života dítěte používali 26 běžných čisticích prostředků, včetně prostředků na mytí nádobí, čistících sprejů na povrchy nebo osvěžovačů vzduchu. 

TIP: Jak snížit riziko astmatu v pozdějším věku? Pusťte malé děti ke psům

Ukázalo se, že rodiny, v nichž využívají čisticí prostředky s nejvyšší intenzitou, mají o 37 procent vyšší riziko, že se u jejich dítěte do tří let objeví astma. Otázkou je, zda jde o příčinnou souvislost. Tomu by nasvědčovalo, že nejvýrazněji byly s astmatem spojeny přípravky ve sprejích a s vůněmi. V takovém případě by astma vznikalo primárně v důsledku zánětů kvůli vdechování dráždivých látek a nikoliv v důsledku alergie. Autoři výzkumu zároveň nevylučují, že přehnaná čistota narušuje zdravý vývoj střevní mikroflóry dětí a jejich imunity, a že to je hlavní příčinou astmatu. Každopádně ale čerstvým rodičům doporučují, aby tolik nepoužívali spreje a vynechali výrazně vonné čisticí produkty.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907