Mnozí lidé v sobě mají špetku neandertálce. A je to znát na zdraví

13.02.2016 - Stanislav Mihulka

Geny neandertálců v lidském genomu mají vliv na deprese a další věci


Reklama

Mnozí z nás mají v genech kus neandertálce. Podle nového výzkumu má genetické dědictví zmizelých neandertálců nenápadný, ale citelný vliv na mnoho věcí v lidském zdraví, počínaje mozkem, sklonem k depresím, až po imunitu nebo infarkty.

Když se naši předci asi před 60 tisíci let vydali z Afriky do Asie a Evropy, tak tam potkali naše blízké příbuzné, neandertálce. Než jsme je stačili vyhubit, tak jsme se s nimi nejspíš křížili a lidé v Evropě a Asii mají od těch dob ve své DNA až 4 procenta z neandertálců.

Badatelé použili rozsáhlou databázi eMERGE, která propojuje lékařské záznamy s genetickými daty. Analyzovali celkem asi 28,5 tisíce dospělých evropského původu a porovnávali jejich genetická data s přečtenou DNA neandertálců. To jim umožnilo objevit případy, kdy je zdravotní problém spojený s výskytem neandertálské DNA.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Science

  • Zdroj fotografií: Michael Smeltzer, Vanderbilt University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ženské a mužské mozky se v průběhu orgasmu chovají téměř stejně. Skenování mozků pomocí pozitronové emisní tomografie (PET) a magnetické resonance (MR) ukázalo, že rozsáhlé oblasti mozkové kůry během orgasmu dočasně utlumí svou aktivitu.

Zajímavosti

Úchvatné barvy kolibříka žlutohrdlého (Chrysolampis mosquitus) vyniknou zejména při čelním pohledu.

Příroda
Historie

Obrázek zachycuje pohled na planetu Proxima b, která obíhá kolem hvězdy Proxima Centauri, Sluneční soustavě nejbližší sousední hvězdy. Na obloze, na obrázku nahoře vpravo od Proximy, je patrná rovněž dvojhvězda Alfa Centauri AB

Vesmír
Zajímavosti

„Pekelný mravenec“ Ceratomyrmex ellenbergeri lovící příbuzného švábů Caputoraptor elegans.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907