Geny neandertálců v lidském genomu mají vliv na deprese a další věci
Mnozí z nás mají v genech kus neandertálce. Podle nového výzkumu má genetické dědictví zmizelých neandertálců nenápadný, ale citelný vliv na mnoho věcí v lidském zdraví, počínaje mozkem, sklonem k depresím, až po imunitu nebo infarkty.
Když se naši předci asi před 60 tisíci let vydali z Afriky do Asie a Evropy, tak tam potkali naše blízké příbuzné, neandertálce. Než jsme je stačili vyhubit, tak jsme se s nimi nejspíš křížili a lidé v Evropě a Asii mají od těch dob ve své DNA až 4 procenta z neandertálců.
Badatelé použili rozsáhlou databázi eMERGE, která propojuje lékařské záznamy s genetickými daty. Analyzovali celkem asi 28,5 tisíce dospělých evropského původu a porovnávali jejich genetická data s přečtenou DNA neandertálců. To jim umožnilo objevit případy, kdy je zdravotní problém spojený s výskytem neandertálské DNA.
IFL Science, Science
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)