Mobilní telefon v mixéru: V jediném chytrém telefonu je 62 různých kovů

08.08.2019 - Kateřina Helán Vašků

Chytré telefony dominují světu spotřební techniky: I nejlevnější modely zahrnují tak výkonný počítač, že by před dvaceti lety stačil k řízení vesmírné mise. Co všechno se nachází uvnitř? Britští vědci se pro zodpovězení této otázky rozhodli použít mixér!

<p>V jednom telefonu je 70 neradioaktivních prvků z toho 62 různých kovů.</p>

V jednom telefonu je 70 neradioaktivních prvků z toho 62 různých kovů.


Reklama

Studie vědců britské University of Plymouth, kteří se rozhodli prozkoumat chemické složení smartphonů, měřila přímo zastoupení jednotlivých prvků. Při nalýze se zaměřili i na složky problematické z hlediska těžby a devastace životního prostředí. Použili netradiční metodu: Telefon rozmělnili v mixéru na prach, poté materiál zahřáli na 500 °C a následně jej smíchali s okysličovadlem peroxidem sodným. Výslednou směs pak podrobili chemické analýze.

Křemík

Zastoupení tohoto polokovu v zemské kůře činí zhruba 30 %, přičemž tvoří základní složku většiny hornin. Využívá se k výrobě polovodičových součástek, a tedy i čipů. Uplatňuje se také při produkci skla, z nějž u drahých smartphonů vzniká nejen displej, ale rovněž tělo (namísto plastu). 

Wolfram

Těžký a mimořádně obtížně tavitelný kov je dvakrát hustší než ocel. V přírodě se vyskytuje poměrně vzácně a dřív se využíval k výrobě žárovkových vláken. Ve smartphonech se uplatňuje u obvodů či miniaturních motorků, které telefonu umožňují vibrovat. 

Praseodym

Měkký, stříbřitě bílý kovový prvek nachází uplatnění v produkci speciálních slitin pro letecký a kosmický průmysl. Využívá se také při výrobě barevných displejů a snižuje množství UV záření pronikajícího sklem telefonu. 

Kobalt

Namodralý feromagnetický kov se v přírodě vyskytuje vzácně, většinou jako doprovodný prvek v rudách niklu, mědi či olova. Využívá se především k výrobě lithium-iontových baterií. 

Stříbro a zlato

Společně s mědí představují vynikající vodiče elektrického proudu, a využívají se tak jako hlavní kovy pro výrobu mikroelektrických součástek. Z 1 t vysloužilých telefonů (váženo bez baterií) lze recyklovat asi 300 g zlata. Z milionu zařízení bychom pak získali zhruba 347 kg stříbra. 

Chrom

Vysoká tvrdost a zároveň křehkost – to jsou hlavní vlastnosti chromu, bílého lesklého kovu, který má poměrně hojné zastoupení v zemské kůře. Využití nachází především v metalurgickém průmyslu: Zvyšuje tvrdost i odolnost slitin a chrání kovy před korozí. 

Molybden

Stříbřitý až šedobílý tvrdý, a přitom křehký kov se uplatňuje zejména při výrobě legovaných ocelí a průmyslových katalyzátorů. Ve slitinách oceli zvyšuje tvrdost i odolnost vůči korozi. Molybdenová vlákna umožňují fungování dotykových obrazovek.

Neodym

Stříbřitě bílý měkký kov na vzduchu rychle oxiduje. Po sloučení s železem a borem z něj vzniká nejsilnější známý typ permanentního magnetu. Uplatňuje se při výrobě reproduktorů či vibračních motorků. 

Železo

Druhý nejrozšířenější kov na Zemi znali již pravěcí lidé. V přírodě se jeho minerály vyskytují velmi hojně a železo se z nich získává ve vysokých pecích – obvykle ve formě slitin s uhlíkem. U smartphonů se zmíněný prvek nachází v konstrukci těla, nabíječkách i bateriích. 

Stovky milionů ročně

Podle odhadů se letos vyrobí 1,8 miliardy mobilních telefonů – zařízení, bez nichž už si běžný život nedovedeme představit. Nicméně vědci i ekologičtí aktivisté již dlouho upozorňují, že jejich produkce Zemi neúměrně zatěžuje. Vznik jediného smartphonu totiž vyžaduje celou řadu materiálů, z nichž mnohé můžeme při současném tempu výroby elektroniky velmi rychle vyčerpat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Celkový pohled na triéru plnou lidí. Všimněte si, jak málo prostoru mají veslaři kolem sebe.

Zajímavosti

Šťáva z granátového jablka je nejen chutná, ale i zdravá. Zvláště pak pro novorozence.

Věda

Idylicky průzračná voda jezera, které je podle objemu vody desátým největším jezerem světa.

Příroda

Vizualizace systému Beta Pictoris.

Vesmír

Koutník jedovatý (Loxosceles reclusa) se rád zdržuje v domácnostech. Ačkoli není agresivní, může mít jeho kousnutí vážné následky.

Revue

Zvěsti se ve vesnických hospodách šířily prostřednictvím letáků, ale také díky očitým svědkům, kteří se neváhali o zážitky podělit.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907