Mohou i v kulových hvězdokupách existovat planety?

28.01.2023 - Michal Švanda

Kulové hvězdokupy představují velmi kompaktní útvary – sférickou kolekci stálic, jež spolu navzájem blízce sousedí. Existence tamních planet by se proto mohla zdát nemožná

<p>Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy?<em> (ilustrace: Shutterstock)</em></p>

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)


Reklama

Míra gravitačního rušení je v popsané situaci nesmírně veliká, tudíž si lze jen těžko představit, že by v okolí členek kulové hvězdokupy mohly existovat planety na stabilních dráhách. Donedávna jsme skutečně žádnou takovou oběžnici neznali – což má ovšem i druhý důvod: Kulové hvězdokupy se v Galaxii nacházejí v okrajových oblastech, a od Země je tudíž dělí značná vzdálenost. Ta nejbližší, M4, leží 5 500 světelných let daleko, tedy stonásobně dál než drtivá většina známých exoplanet. Významně se tím omezuje použitelnost detekčních metod. 

Přesto se již jednu planetu v kulové hvězdokupě odhalit podařilo. Shodou okolností právě v M4 obíhá těleso s označením PSR B1620-26 (AB) b okolo dvojčlenného hvězdného systému, tvořeného bílým trpaslíkem a pulzarem, tj. rádiově aktivním pozůstatkem po hmotné dvojhvězdě. Změny rádiových pulzů vyvolané oběhem planety kolem obou složek současně jsou měřitelné a z jejich variace lze odvodit základní parametry exoplanety. Objev tělesa se datuje do roku 1993, takže nejde o žádnou novinku. 

TIP: Jaký je rozdíl mezi otevřenou a kulovou hvězdokupou?

Vědci odhadují, že bychom podobných planet mohli v kulových hvězdokupách najít víc. Planetární soustavy tam ovšem budou nejspíš velmi kompaktní, protože jakoukoliv oběžnici na vzdálené dráze dřív či později odtrhne od stálice gravitační rušení.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907