Mohou mít prstence i hvězdy?

29.12.2018 - Michal Švanda

<p>Útvary podobné prstencům najdeme například jako protoplanetární disky u mladých hvězd.</p>

Útvary podobné prstencům najdeme například jako protoplanetární disky u mladých hvězd.


Reklama

Příčiny vzniku prstenců okolo planet, zejména těch plynných, v současnosti stále ještě s určitostí neznáme: Je však téměř jisté, že přímo souvisejí s výskytem bohaté rodiny měsíců. Dále zůstává nejasné, jakou mají zmíněné útvary životnost – zda jde o jevy přetrvávající, či přechodné. 

Zformování prstence okolo hvězdy sice nelze přímo vyloučit, přesto je jeho výskyt spíš nepravděpodobný – a to vzhledem k rozměru stálic v porovnání s planetami i s ohledem na časové škály oběhu případných těles, při jejichž srážkách prstence zřejmě vznikají. Myslitelným mechanismem zrodu jakéhosi dočasného prstence by snad mohl být přechod většího objektu (nejspíš kamenné planety) přes kritický bod – tzv. Rocheovu mez – při bržděném pohybu do nitra hvězdné soustavy a jeho rozdrcení slapovými silami.

TIP: Překvapivé zjištění: Prstence jsou ve Sluneční soustavě mnohem častější

Zejména okolo mladých stálic se však často objevují útvary podobné prstencům – protoplanetární disky, v nichž se planety teprve rodí. Jde o zbytky látky po formování hvězdy, a vývojově je tedy mechanismus vzniku téměř jistě jiný než u prstenců. Naproti tomu u starých stálic, například bílých trpaslíků, se vyskytují disky trosek po planetárním systému, jenž okolo hvězdy obíhal před její expanzí do fáze rudého obra.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907