Mohou se černé díry otáčet libovolnou rychlostí?

10.09.2022 - Michal Švanda

Černé díry se v některých aspektech dotýkají samých hranic fyziky. Jakou nejvyšší rychlostí se mohou otáčet?

<p>Černé díry jsou fascinující extrémní objekty, v nichž přestávají platit fyzikální zákony.<em> (ilustrace: Shutterstock)</em></p>

Černé díry jsou fascinující extrémní objekty, v nichž přestávají platit fyzikální zákony. (ilustrace: Shutterstock)


Reklama

Ve vesmíru těžko najdeme záhadnější útvary než černé díry. Naše znalosti o nich jsou až překvapivě řídké, a to vše proto, že v současnosti používané fyzikální teorie u nich narážejí na limity svých platností. 

O černých dírách tedy víme poměrně málo. Pokud je však obklopuje například akreční disk a obíhají je další hvězdy, můžeme o nich pár údajů odvodit – například jejich hmotnost či rychlost, jakou se otáčejí. Rotace černých děr nijak nepřekvapuje: Jde o pouhý důsledek zachování momentu hybnosti během gravitační kontrakce jádra masivní rotující hvězdy v závěrečných stadiích její existence. 

TIP: Tajemství černých děr: 15 podivuhodných a málo uvěřitelných faktů

Nicméně rotace černých děr ovlivňuje tvar časoprostoru v okolí. Podle teoretických úvah se horizont událostí nemůže otáčet vyšší rychlostí, než se šíří světlo. Propracovanější teorie pak naznačují, že je daný limit o něco nižší, zřejmě kolem 85 % rychlosti světla. A zdá se, že některé černé veledíry v jádrech galaxií se mu velmi blíží. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907