Mohou zvukové vlny způsobit levitaci předmětů?

03.06.2016 - redakce 100+1

Má zvuk dostatečnou sílu na to, aby udržel předměty ve vzduchu?


Reklama

Zvukové vlny skutečně za určitých okolností zvládnou manipulovat s předměty. Zvuk totiž představuje vlnění šířící se prostředím – v tomto případě vzduchem – a jeho soustředěným vysíláním určitým směrem lze za zvláštních podmínek vytvořit tlak vzduchu, který pak může i pohybovat objekty.

TIP: Jak vysoký musí být tón k rozbití skleničky na víno?

Ukázal to mimo jiné výzkum vědců z University of Tokyo provedený v roce 2014. Odborníci využili čtyři panely reproduktorů postavených proti sobě, načež uvnitř vzniklo jakési „ultrazvukové ohnisko“. Zvuk pak udržel ve vzduchu polyesterové kuličky, kousky plastu, části sirkových hlaviček či kapky vody. Podobné experimenty však nejsou žádnou novinkou a sami japonští badatelé se odkazují k pokusu z roku 1975.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907