Mohou zvukové vlny způsobit levitaci předmětů?

03.06.2016 - redakce 100+1

Má zvuk dostatečnou sílu na to, aby udržel předměty ve vzduchu?


Reklama

Zvukové vlny skutečně za určitých okolností zvládnou manipulovat s předměty. Zvuk totiž představuje vlnění šířící se prostředím – v tomto případě vzduchem – a jeho soustředěným vysíláním určitým směrem lze za zvláštních podmínek vytvořit tlak vzduchu, který pak může i pohybovat objekty.

TIP: Jak vysoký musí být tón k rozbití skleničky na víno?

Ukázal to mimo jiné výzkum vědců z University of Tokyo provedený v roce 2014. Odborníci využili čtyři panely reproduktorů postavených proti sobě, načež uvnitř vzniklo jakési „ultrazvukové ohnisko“. Zvuk pak udržel ve vzduchu polyesterové kuličky, kousky plastu, části sirkových hlaviček či kapky vody. Podobné experimenty však nejsou žádnou novinkou a sami japonští badatelé se odkazují k pokusu z roku 1975.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pochod žen v roce 1915 v New Yorku. K volbám zde mohly dámy poprvé v listopadu 1918.

Historie

Léčba eboly bude náročná i s fungujícími léky

Věda

Hřebčín v Kladrubech je nejstarším nepřetržitě fungujícím místem svého druhu na světě.

Zajímavosti

Brokovnice TP-82, která byla u ruských kosmonautů součástí tzv. balíčku pro přežití, měla pod dvouhlavní ještě třetí hlaveň, jež mohla vystřelit signalizační náboj.

Vesmír

Nažka pocházející z rozšířené trvalky – hlaváče fialového (Scabiosa columbaria). Snímek slouží zároveň jako srovnání dvou metod mikroskopie. Nalevo je obrázek ze světelného mikroskopu, který je ve skutečných barvách a působí „živěji“, napravo je dobarvený snímek z elektronového mikroskopu, který na rozdíl od prvního poskytuje větší množství detailů a hloubku ostrosti. (Autor: Viktor Sýkora)

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907