V dohledné době vzlétne na svůj první let první verze kosmické lodi Starship
Soukromá společnost SpaceX dokončuje poslední přípravy k úvodnímu startu nové a převratné kosmické lodi nové generace Starship. Šéf SpaceX Elon Musk se před pár dny nechal slyšet, že testovací verze lodi Starship možná vzlétne již tento týden, nepochybně za ohromné pozornosti médií celého světa. Záleží prý ale na mnoha technických záležitostech, které souvisejí se sestavováním rakety, především s montáží nedávno dovezeného motoru, takže to není úplně jisté.
První letové testy absolvuje tato kosmická loď ve verzi Starship Hopper. Je to prototyp s jediným raketovým motorem Raptor, přičemž ve své finální podobě by loď Starship měla mít těchto motorů celkem sedm. Obyvatelé v okolí testovacího zařízení SpaceX v Boca Chica, Texas, dostali od místních úředníků upozornění, že testy lodi Starship Hopper mohou začít již tento týden.
Podobně jako před několika lety předchůdce rakety Falcon jménem Grasshopper, tak i Starship Hopper bude nejprve muset zvládnout několik krátkých letů do velmi malé výšky. Ta se bude postupně zvyšovat. Pak přijdou na řadu suborbitální lety, pro které bude Starship Hopper vybaven třemi motory Raptor.
TIP: Překvapivé prohlášení: Raketa Big F*cking Rocket bude hotová už příští rok
Kosmická loď Starship představuje horní stupeň připravované nosné rakety BFR. Bude opakovaně použitelná, stejně jako mohutný první stupeň nosné rakety BFR, který SpaceX vyvíjí pod jménem Super Heavy. Právě loď Starship a raketový stupeň Super Heavy jsou klíčovou součástí dlouhodobé vize Elona Muska, který by rád zahájil proces dlouhodobého osídlování Marsu již v příští dekádě.
VálkaSzent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHC, CC0)
ZajímavostiDavidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez González, CC BY-SA 4.0)
VědaLudwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK Stieler, CC0)
VesmírIlustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. Kornmesser, CC BY-SA 4.0)