Mrazivé odhady: V roce 2018 emise fosilních paliv zabily přes 8 milionů lidí

12.02.2021 - Stanislav Mihulka

Pevné prachové částice z fosilních paliv v ovzduší mají na svědomí miliony lidských životů


Reklama

Znečištěné ovzduší dramaticky škodí zdraví. Podle nového výzkumu bylo až 18 procent úmrtí na celém světě v roce 2018 vyvoláno působením pevných prachových částic, které pocházejí z emisí fosilních paliv. To představuje více než 8 milionů mrtvých kvůli tomuto typu znečištění jenom v roce 2018.

Uvedená studie britských a amerických odborníků téměř zdvojnásobuje odhady počtů mrtvých, které souvisejí se znečištěným vzduchem. Podle nejnovějšího vydání „Global Burden of Disease Study“, což je nejrozsáhlejší a nejpodrobnější zpráva a příčinách úmrtí ve světě, je v tuto chvíli chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), která těsně souvisí s kouřením a znečištěním vzduchu, šestou nejčastější příčinou úmrtí na planetě.

TIP: Šokující výzkum: Silnice možná znečišťují ovzduší více než auta

Vědci své odhady založili na satelitních snímcích. Díky nim odhadli koncentrace pevných prachových částic typu PM2,5 (částice menší než 2,5 mikrometru), které pak zahrnuli do svých modelů a výpočtů. Podle docenta fyzické geografie Eloise Maraise studie potvrzuje dosavadní představy o naší zhoubné závislosti na fosilních palivech. Nejenom že jejich spalování zhoršuje problém s globálním oteplováním, mají také devastující vliv na lidské zdraví.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Pixabay (Ralf Vetterle, CC0)
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907