Mumie plná překvapení: Namísto kněze ukrývala těhotnou ženu

03.05.2021 - Martin Reichman

Starověká egyptská mumie, o níž jsme dříve mysleli, že ukrývá tělo kněze, je ve skutečnosti těhotnou ženou


Reklama

Polští archeologové odhalili skryté tajemství egyptské mumie z prvního století našeho letopočtu. Vědci prozkoumali egyptskou mumii, která je od roku 1826 majetkem Varšavské univerzity. Podle nápisů na sarkofágu mělo jít o ostatky vysoce postaveného kněze ze starověkých Théb. Badatelé původně pátrali po známkách nemoci či příčině smrti, to, co ale objevili, je opravdu překvapilo. Rentgen a výpočetní tomografie totiž prozradily, že uvnitř mumie je žena, navíc v pokročilém stupni těhotenství. Ženě bylo v době smrti 20 až 30 let a byla na konci druhého trimestru těhotenství (26 až 28 týden).

Kněz, kterému chyběl penis

Okolnosti identity těla zřejmě zůstanou trvalou hádankou. Paradoxně v časech, kdy byla mumie před téměř 200 lety dopravena do Polska se věřilo, že je o ostatky ženy. Teprve na počátku 20. století se podařilo rozluštit nápisy na sarkofágu, podle kterých mělo jít o kněze jménem Hor-Djehuty. Podle vedoucího výzkumu Wojciecha Ejsmonda je možné, že vydávání ženského těla za tělo kněze mělo zvýšit hodnotu mumie, mohlo jít ale i o dílo vykradačů hrobů. Ejsmond to ostatně nepovažuje za nic neobvyklého, až 10 % mumií v muzeálních sbírkách je podle něj identifikovaných chybně.   

Na první nesrovnalosti vědci narazili relativně brzy – snímkování pomocí výpočetní tomografie ukázalo na muže nepřirozeně jemnou kosterní strukturu. Další snímky a 3D vizualizace pak odhalily dlouhé vlasy, mumifikovaná prsa a chybějící penis. Bylo tak zřejmé, že se nejedná o tělo kněze, nýbrž o tělo ženy.

Mumie s outěžkem

Další pátrání pak vědcům přineslo více otázek než odpovědí. Že je něco v nepořádku, si jako první všimla antropoložka a archeoložka z Archeologické fakulty Varšavské univerzity Marzena Ożarek-Szilke. Během závěrečných prací na projektu si tato matka tří dětí na jednom ze snímků všimla, že mumie má v břiše něco, co připomíná malou nožičku. Její podezření pak potvrdil rentgen a výpočetní tomografie.

TIP: Rozřešení záhady: Co zabilo „ječící“ egyptskou princeznu?

Podle Wojciecha Ejsmonda je to vůbec poprvé, kdy byla objevena mumie těhotné ženy. V minulosti se již podařilo objevit kosterní pozůstatky těhotných žen, ale pozůstatky v podobě mumie ještě nikdy. Vědci zatím nemají odpověď na otázku, proč nebylo tělo nenarozeného dítěte z břicha matky vyjmuto. Při mumifikaci totiž běžně docházelo k odstraňování vnitřních orgánů. Neznámou zůstává také příčina smrti ženy, vzhledem k jejímu pokročilému stupni těhotenství ale vědci předpokládají, že by mohla souviset právě s ženinou graviditou.

Úplnou jistotu vědci nemají ani v otázkách stáří mumie. Techniky použité při mumifikaci totiž naznačují, že by ve skutečnosti mohla být mnohem starší, než se původně předpokládalo. Jistotu má ale přinést až další výzkum.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907