Může být galaxie i hranatá?

16.07.2022 - Michal Švanda

Až na výjimky vykazují všechny typy galaxií určitou formu rotační symetrie. Mohou ale být galaxie i hranaté?

<p>Snímek galaxie <strong>LEDA 074886</strong> v nepravých barvách, pořízený teleskopem Subaru. <em>(foto: Wikimedia Commons, AWMGraham, CC BY 3.0)</em></p>

Snímek galaxie LEDA 074886 v nepravých barvách, pořízený teleskopem Subaru. (foto: Wikimedia Commons, AWMGraham, CC BY 3.0)


Reklama

Známá Hubbleova ladička nabízí klasifikaci hvězdných ostrovů podle jejich tvarů, od kulovitých po spirálové. Až na nepravidelné galaxie, které představují typicky důsledek slapového působení, vykazují všechny typy určitou formu rotační symetrie. Proto se může zdát dotaz na výskyt „hranaté“ galaxie nesmyslný. Jenže… 

TIP: Jaký tvar galaxie je nejběžnější?

Hvězdný ostrov LEDA 074886, objevený v roce 2012 jedním z japonských dalekohledů Subaru, Hubbleovu rotační symetrii postrádá a vypadá jako zaoblený obdélník. Astronomové předpokládají, že za jeho hranatost může spíš pohledový úhel a ve skutečnosti objekt zřejmě připomíná nafouknutý disk či krátký válec. Podle odborníků by mohlo jít o výsledek poměrně specifické srážky dvou spirálových galaxií. Zatímco původní hvězdy se roztrousily na oběžné dráhy s velkou poloosou, plyn zkondenzoval ve středové rovině, kde vytvořil nové stálice a tlustý disk.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907