Může i galaxii obklopovat prstenec?

25.09.2021 - Michal Švanda

Není to sice běžné, ale prstence u galaxií skutečně existují. Tato třída hvězdných ostrovů dokonce tvoří zvláštní skupinu, pojmenovanou – jak jinak – prstencové galaxie

<p><strong>Kolo od vozu</strong> tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.</p>

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.


Reklama

Obecně se předpokládá, že za formování zmíněných hvězdných ostrovů mohou jejich vzájemné srážky. Těsné průlety z nich vytahují celé proudy stálic a plynu, mění vzájemnou rovnováhu, a mohou tak indukovat novou tvorbu hvězd i v partiích, kde k ní předtím již vůbec nedocházelo. 

Pokud projde malý „projektil“ přímo středovou částí terčové galaxie, rozšíří se od místa průletu rázová vlna a vyvolá středově symetricky probíhající utváření stálic. Ze správného pohledu pak mohou nová místa jejich vzniku formovat rozsáhlé prstence kolem zdánlivě méně aktivního galaktického jádra

TIP: Extrémní vzácnost: Astronomové objevili galaxii se dvěma prstenci

Z popsané skupiny hvězdných ostrovů stojí za zmínku dva krásné příklady: tzv. Hoagův objekt promítající se do souhvězdí Hada a galaxie Kolo od vozu (známá také jako Zwickyho elipsa) v souhvězdí Sochaře. Druhá jmenovaná dobře ukazuje i pozůstatky původních spirálních ramen terčové galaxie před srážkou, jež se zachovaly jako „loukotě“ propojující jádro s prstencem. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907