Na farmě v Maďarsku se podařilo objevit 500 let starý poklad

19.01.2021 - Stanislav Mihulka

Na farmě nedaleko Budapešti odkryli archeologové zlatý a stříbrný poklad z časů Osmansko-habsburských válek

<p>Poklad v Újlengyelu</p>

Poklad v Újlengyelu


Reklama

Uherské království v 16. století čelilo útokům Osmanské říše. Při jednom z takových útoků došlo zřejmě k tomu, že prchající Maďaři ukryli poklad stříbrných a zlatých mincí. Dnes se na tom místě nachází maďarská vesnice Újlengyel, ležící asi 50 kilometrů jihovýchodně od Budapešti.

V roce 2019 se zde podařilo nalézt našlo asi 150 starých mincí. Na samotném konci loňského roku ale vyrazili do Újlengyelu archeologové z Ferenczy Museum, vybavení detektory kovu a odhodlaní objevit další mince. Vedoucí expedice numismatik Balázs Nagy a jeho kolegové nakonec uspěli nad očekávání. Nedaleko místa původního nálezu pronikli do malé skrýše, kde byla nádoba, zřejmě nedávno poškozená orbou, která obsahovala tisíce zlatých a stříbrných mincí.

TIP: Izraelský výzkum ukázal, že falšování platidel je starší než samotné peníze

Archeologové objevili celkem téměř 7 tisíc stříbrných mincí a 4 zlaté mince. V době kolem roku 1520, kdy byl tento poklad ukryt, by za tento obnos bylo možné pořídit sedm koní. V dnešní době by to odpovídalo zhruba ceně velmi luxusního automobilu.

Poklad zahrnuje mince rozmanitého stáří. Nejstarší mincí v pokladu je stříbrná mince římského císaře Lucia Vera, který vládl v letech 161 až 169 našeho letopočtu. Naopak nejnovější byla mince českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského, který vládl v letech 1516 až 1526.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: Ferenczy Museum

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907