Na farmě v Maďarsku se podařilo objevit 500 let starý poklad

19.01.2021 - Stanislav Mihulka

Na farmě nedaleko Budapešti odkryli archeologové zlatý a stříbrný poklad z časů Osmansko-habsburských válek

<p>Poklad v Újlengyelu.</p>

Poklad v Újlengyelu.


Reklama

Uherské království v 16. století čelilo útokům Osmanské říše. Při jednom z takových útoků došlo zřejmě k tomu, že prchající Maďaři ukryli poklad stříbrných a zlatých mincí. Dnes se na tom místě nachází maďarská vesnice Újlengyel, ležící asi 50 kilometrů jihovýchodně od Budapešti.

V roce 2019 se zde podařilo nalézt našlo asi 150 starých mincí. Na samotném konci loňského roku ale vyrazili do Újlengyelu archeologové z Ferenczy Museum, vybavení detektory kovu a odhodlaní objevit další mince. Vedoucí expedice numismatik Balázs Nagy a jeho kolegové nakonec uspěli nad očekávání. Nedaleko místa původního nálezu pronikli do malé skrýše, kde byla nádoba, zřejmě nedávno poškozená orbou, která obsahovala tisíce zlatých a stříbrných mincí.

TIP: Izraelský výzkum ukázal, že falšování platidel je starší než samotné peníze

Archeologové objevili celkem téměř 7 tisíc stříbrných mincí a 4 zlaté mince. V době kolem roku 1520, kdy byl tento poklad ukryt, by za tento obnos bylo možné pořídit sedm koní. V dnešní době by to odpovídalo zhruba ceně velmi luxusního automobilu.

Poklad zahrnuje mince rozmanitého stáří. Nejstarší mincí v pokladu je stříbrná mince římského císaře Lucia Vera, který vládl v letech 161 až 169 našeho letopočtu. Naopak nejnovější byla mince českého a uherského krále Ludvíka Jagellonského, který vládl v letech 1516 až 1526.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sameček dudka spěchá nakrmit mláďata, která jsou i po opuštění hnízda nějakou dobu dokrmována.

Příroda

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907