Rudá planeta je na první pohled zcela pustá. Pokud tam je nějaký život, dovedně se skrývá před zraky našich všetečných satelitů. Kdyby tam ale nějaké organismy byly, měly by co k jídlu?
Podle nového výzkumu, na kterém se s dalšími kolegy podíleli odborníci nizozemského institutu SRON Netherlands Institute for Space Research, se na povrch Marsu vlastně neustále dostává organický materiál z okolního vesmíru.
Jak badatelé doložili pomocí simulací na superpočítači jménem Peregrine, organickou hmotu mohou na Mars dopravit zrnka kosmického prachu, uhlíkaté meteority nebo i jádra kometa, pokud dopadnou na povrch rudé planety.
TIP: Bezpečné přistání: Kosmický prach dopadající na Zemi brzdí bublinové padáky
A nejde o mikroskopická množství. Ze simulací vyplývá, že se na Mars každoročně dostane v průměru 70 až 300 tun organické hmoty s kosmickým prachem, 50 tun s meteority a 17 tun organické hmoty na kometách, protože ty se s Marsem srazí jen vzácně.
IFL Science, Icarus
HistorieMrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)
ZajímavostiTradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, Artemis, CC0)
VálkaExplodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)