Na oběžnou dráhu s Číňany? Čína hodlá budoucí orbitální stanici sdílet se světem

23.06.2016 - Stanislav Mihulka

Čína chce konkurovat Mezinárodní vesmírné stanici. Budou vozit na oběžnou dráhu i pasažéry z rozvojových zemí


Reklama

Čína pracuje na orbitální stanici, která by se stala konkurencí ISS. A o svou novou hračku se chce podělit se světem. Čínská vesmírná agentura pro pilotované lety spojila síly s Úřadem OSN pro vesmírné záležitosti (UNOOSA). Společně chtějí nabídnout příležitost podílet se na vesmírných aktivitách i dalším zemím OSN.

Podle ředitelky UNOOSA Simonetty Di Pippo bude skvělé, když se do vesmíru podívají i rozvojové země. Povědomí o výhodách vesmírného programu se tak dostane k více lidem.

Čínu vykázali z Mezinárodní vesmírné stanice ISS kvůli zákazu amerických úřadů. Teď není jasné, jestli si partneři projektu ISS kvůli tomu nebudou muset nechat zajít chuť na čínskou orbitální stanici.

TIP: Čína plánuje vesmírný teleskop: Má „kotvit“ poblíž vesmírné stanice Tchien-kung

V letošním září by Čína po několika odkladech měla na oběžnou dráhu vypustit druhý prototyp orbitální stanice Nebeský palác, Tchien-kung 2, na němž budou čínští odborníci ověřovat nezbytné technologie.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: XinhuaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907