Na povrch Měsíce dopadla část nosné rakety: Hlavním podezřelým je Čína

29.06.2022 - Stanislav Mihulka

Na počátku března dopadla na odvrácenou stranu Měsíce část nosné rakety a vyhloubila v něm dvojitý kráter. Místo dopadu prozkoumala sonda Lunar Reconnaissance Orbiter


Reklama

Astronomové na konci loňského roku objevili objekt, který se nacházel na kolizním kurzu s Měsícem. Další pozorování ukázalo, že umělé těleso směřující k povrchu Měsíce je část rakety. Prvním podezřelým byla společnost SpaceX, další zkoumání ale naznačilo, že by mohlo jít o třetí stupeň čínské nosné rakety Dlouhý pochod 3C mise Čchang-e 5-T1. Čína jakoukoli odpovědnost za srážku odmítla a v současné době je tak skutečná identita objektu stále nejasná.

Objekt dopadl na povrch našeho souputníka 4. března poblíž obrovského impaktního kráteru Hertzsprung, který se nachází na odvrácené straně Měsíce. Místo dopadu poté prozkoumala americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která pozoruje povrch Měsíce z oběžné dráhy a objevila něco zvláštního.

Záhada dvojitého kráteru

Snímky totiž ukazují, že po dopadu nevznikl typický kráter, ale kráter dvojitý, o celkovém průměru asi 29 metrů. Pokud jde o jednotlivé krátery, východně umístěný kráter má průměr zhruba 18 metrů a západní přibližně 16 metrů. Je to velmi nečekané, protože dvojitý kráter při dopadu raketového stupně na Měsíc doposud nikdy nevznikl. Na Měsíci známe krátery po dopadu raketových stupňů Apollo SIV-B misí Apollo 13, 14, 15 a 17, které jsou vždy jednotlivé a mají průměr přes 35 metrů.

TIP: Sonda LRO pořídila snímky čínského modulu na odvrácené straně Měsíce

Dvojitý kráter by mohl být ukazatelem toho, že objekt, který na povrch Luny dopadl, měl hmotu soustředěnou na obou svých koncích. Když někam dopadá typický použitý raketový stupeň, nejvíce hmoty se nachází v jeho spodní části, kde je umístěný motor. Zbytek raketového stupně obvykle zabírá prázdná palivová nádrž. Povaha kráteru by se tak mohla stát významnou stopou v pátrání po původu záhadného raketového stupně.

Krátery po dopadu raketových stupňů Apollo SIV-B (foto: NASA/Goddard/Arizona State University, CC0)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907