Na Saturnově měsíci by mohl existovat život: Dokonce i bez vody

25.07.2016 - Martin Reichman

Podle výzkumníků z Cornellovy univerzity by na Saturnově měsíci Titanu mohl existovat život


Reklama

Titan, největší měsíc Saturnu a druhý největší měsíc Sluneční soustavy, má hustou atmosféru. Díky tomu se v mnohém podobá naší planetě. Jedná se o pevný povrch pokrytý ledem, po kterém tečou proudy kapalného metanu, jež končí v tmavé oblasti představující moře. Jde také vedle Země o jediný objekt v naší Sluneční soustavě, kde dochází působením tekoucích kapalin k erozi povrchu.

Život bez vody?

Zde ovšem podobnost s naší planetou končí. Teplota na povrchu Titanu je mnohem nižší než na Zemi, podle dosavadních zjištění okolo −180 °C. Má také nedýchatelnou atmosféru složenou převážně z dusíku, kynovodíku a metanu a gravitace na jeho povrchu je o něco nižší než na našem Měsíci.

Nová studie vědců z Cornellovy univerzity přesto naznačuje, že by v tomto drsném světě mohl existovat život. Podle vědců zde mohou probíhat prebiotické reakce – chemické procesy, které kdysi umožnily vznik života na Zemi. Své závěry vědci vyvozují ze simulace, která ukázala, že v teplotách panujících na Titanu může docházet k reakcím kyanovodíku a následnému vzniku molekulárních struktur teoreticky podporujících mikrobiální život.

Titan, jak jej v roce 2005 zachytila sonda Huygens

Reklama

  • Zdroj textu:

    news.cornell.edu

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Vesmír

Páry titiů červených spolu zůstávají mnoho let a samečci jsou intenzivně zapojeni do výchovy mláďat. Otcové své malé potomky stále nosí a matkám je dávají pouze ke kojení. Samečci se s mláďaty také častěji než matky dělí o potravu.

Příroda

Plantáže mučenek připomínají vinohrady, což není náhoda, protože mučenka je rovněž popínavá rostlina.

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907