Nad Barentsovým mořem explodoval meteoroid silou 10 hirošimských bomb

21.03.2019 - Stanislav Mihulka

V polovině prosince otřásla Barentsovým mořem mohutná kosmická exploze. A svět si toho téměř nevšiml

<p>Exploze nad Barentsovým mořem svou silou desetinásobně překonala sílu atomové bomby ze sklonku 2. světové války v Hirošimě.</p>

Exploze nad Barentsovým mořem svou silou desetinásobně překonala sílu atomové bomby ze sklonku 2. světové války v Hirošimě.


Reklama

Na Zemi prakticky neustále dopadají různě velké kusy kosmického smetí. Pokud k tomu dojde v řídce osídlené oblasti, může se stát, že i poměrně velký meteoroid, který skončí svoji pouť monumentální explozí, téměř unikne pozornosti a zájmu světových médií.

Přesně to byl případ meteoroidu, který zasáhl atmosféru Země 18. prosince loňského roku (2018). Podle všeho tento meteoroid vytvořil velikou ohnivou kouli a explozi, která svou silou desetinásobně překonala sílu atomové bomby ze sklonku 2. světové války v Hirošimě.

Show nad Barentsonovým mořem

Byl to druhý nejsilnější výbuch tohoto druhu, k němuž došlo za posledních 30 let. Jenomže se odehrál nad Barentsovým mořem, které se rozkládá mezi severním pobřežím Evropy a Medvědím ostrovem, Špicberky, Zemí Františka Josefa a Novou zemí. Jedinými svědky mohutné exploze tak nejspíš byli zdejší ploutvonožci a kytovci.

TIP: Úder z kosmického prostoru: Nad leteckou základnou Thule explodoval meteoroid

Kromě nich si ale výbuchu kosmického původu všimly i americké vojenské satelity, které poslaly hlášení NASA. Civilní odborníci se pak pustili do intenzivního zkoumání celé události. Z něj vyplynulo, že šlo o objekt o průměru několika metrů a váze asi 1 400 tun, který přiletěl rychlostí 32 kilometrů za sekundu. Ve výšce kolem 25 kilometrů explodoval silou asi 173 kilotun TNT. Little Boy v Hirošimě přitom vyvolal explozi o síle asi 15 kilotun TNT.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907