Úder z kosmického prostoru: Nad leteckou základnou Thule explodoval meteoroid

08.08.2018 - Stanislav Mihulka

Radar včasného varování nad americkou základnou v Grónsku zachytil dvoukilotunovou explozi z vesmíru

<p>Letecký snímek základny US Air Force Thule</p>

Letecký snímek základny US Air Force Thule


Reklama

Letecká základna Thule leží na severozápadě Grónska, 1 207 kilometrů severně za polárním kruhem. Je to nejseverněji položená základna amerických ozbrojených sil. 25. července letošního roku nad základnou Thule explodoval meteoroid a se zpožděním se o této události dozvěděla i veřejnost.

Meteoroid vybuchl se silou 2,1 kilotun TNT, ve výšce 43 kilometrů nad základnou. Explozi zachytil radar včasného varování před raketovým útokem. Základna Thule je strategicky významnou pozicí americké armády, takže podobné události jsou zde vždy ostře sledované.

Letecká základna mimo nebezpečí

Exploze meteoroidu na takovém místě mohla být považovaná za nepřátelský útok, takže operátoři zkoumali celou událost velmi detailně a pečlivě. Vše nasvědčuje tomu, že situaci nevyhodnotili jako nepřátelský útok a jaderné střely zůstaly ve svých silech.

TIP: Hádanka rozluštěna: Proč meteoroidy před dopadem na Zemi explodují?

Kosmický balvan v tomto případě přiletěl rychlostí 24,4 kilometru za sekundu a zanikl v explozi ve výšce 43 kilometrů. Americké letectvo potvrdilo, že exploze meteoroidu základnu Thule nijak neovlivnila. Když v roce 2013 explodoval meteor nad ruským Čeljabinskem, šlo o explozi o síle asi 440 kilotun TNT, která vytloukla okna v oblasti o rozloze přes 518 kilometrů čtverečních.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: US Air Force

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907