Úder z kosmického prostoru: Nad leteckou základnou Thule explodoval meteoroid

08.08.2018 - Stanislav Mihulka

Radar včasného varování nad americkou základnou v Grónsku zachytil dvoukilotunovou explozi z vesmíru

<p>Letecký snímek základny US Air Force Thule</p>

Letecký snímek základny US Air Force Thule


Reklama

Letecká základna Thule leží na severozápadě Grónska, 1 207 kilometrů severně za polárním kruhem. Je to nejseverněji položená základna amerických ozbrojených sil. 25. července letošního roku nad základnou Thule explodoval meteoroid a se zpožděním se o této události dozvěděla i veřejnost.

Meteoroid vybuchl se silou 2,1 kilotun TNT, ve výšce 43 kilometrů nad základnou. Explozi zachytil radar včasného varování před raketovým útokem. Základna Thule je strategicky významnou pozicí americké armády, takže podobné události jsou zde vždy ostře sledované.

Letecká základna mimo nebezpečí

Exploze meteoroidu na takovém místě mohla být považovaná za nepřátelský útok, takže operátoři zkoumali celou událost velmi detailně a pečlivě. Vše nasvědčuje tomu, že situaci nevyhodnotili jako nepřátelský útok a jaderné střely zůstaly ve svých silech.

TIP: Hádanka rozluštěna: Proč meteoroidy před dopadem na Zemi explodují?

Kosmický balvan v tomto případě přiletěl rychlostí 24,4 kilometru za sekundu a zanikl v explozi ve výšce 43 kilometrů. Americké letectvo potvrdilo, že exploze meteoroidu základnu Thule nijak neovlivnila. Když v roce 2013 explodoval meteor nad ruským Čeljabinskem, šlo o explozi o síle asi 440 kilotun TNT, která vytloukla okna v oblasti o rozloze přes 518 kilometrů čtverečních.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: US Air ForceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Raketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)

Vesmír

Naši předkové kočky využívali skutečně všestranně. (foto: PexelsCC0)

Historie

Polar Bear 81 

autor: Bob Chiu | čestná zmínka v kategorii: Cesty a dobrodružství

Každý rok mezi říjnem a listopadem se lední medvědi vydávají k zamrzlému Hudsonovu zálivu v Kanadě za potravou. Ve stejné době tam proto turistické agentury vozí zájemce v otevřených nákladních vozech, aby se mohli k šelmám přiblížit doslova na dosah. (foto: SIPA, Bob Chiu)

Revue

Sovětská obrana byla velmi propracovaná a zahrnovala i mnoho linií zákopů a protitankové opěrné punkty. Zde vidíme sovětské vojáky s kulometem Maxim. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Světlé šmouhy (v pravé části) jsou dobře patrné na snímku pořízeném satelitem Landsat 8 ze 4. dubna 2015. (foto: NASA Earth Observatory, CC0)

Věda

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907