Naděje pro zubaté plazy: Jak funguje krokodýlí inkubátor

04.10.2017 - Zuzana Teličková

Společnosti Wildlife Conservation se podařilo úspěšně odchovat 20 krokodýlů siamských. Tento krokodýlí druh je kriticky ohrožen na všech místech svého výskytu kvůli lovu a ztrátě přirozeného prostředí

<p>Krokodýli siamští mají být vráceni do přírody až v okamžiku, kdy budou dostatečně velcí a silní</p>

Krokodýli siamští mají být vráceni do přírody až v okamžiku, kdy budou dostatečně velcí a silní


Reklama

Mláďata se vylíhla z vajec odebraných z divočiny a inkubovaných v zoo v Laosu. Představují novou naději na reintrodukci druhu v rámci programu na záchranu krokodýlů siamských (Crocodylus siamensis), mokřadů a dalších přidružených ekosystémů v provincii Savannakhet.

„Jsme nadšeni z představy, že se populace těchto krokodýlů rozroste o dvacet zdravých jedinců,“ říká poradce pro plánování ochranných projektů z Wildlife Conservation Chris Hallam. „Je to malý, ale důležitý krok k záchraně cenné části přírodního dědictví pro budoucí generace.“

TIP: Proč se nebezpeční krokodýli vracejí zpět k lidským obydlím

Vejce jsou odebírána ve snaze zvýšit počet přeživších mláďat, která jsou zvlášť zranitelná. Zpět do přírody se vrátí až v průběhu druhého roku svého života, kdy jsou dostatečně velká a silná, aby se vyhnula zbytečné smrti. Úspěch projektu však do značné míry závisí i na místních obyvatelích. Jestliže budou s ochránci přírody spolupracovat, mají i oni šanci na udržení mokřadů, která představují hlavní zdroj jejich obživy.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Privilegované mayské ženy mohly být zdatné bojovnice. (foto: Shutterstock)

Věda
Vesmír

Mladotovský palác známý jako „Faustův dům“ stojí na místě, kde se údajně dříve nacházelo pohanské obětiště. (foto: Wikimedia Commons, MankaCC BY-SA 3.0)

Historie

Arové jsou velcí papoušci, mohou měřit až 90 cm a vážit až 1,5 kilogramu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Revue

Dav před Buckinghamským palácem 4. srpna 1914, kdy země vstoupila do války. (foto: Shutterstock)

Válka

Domovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907