Náhlá proměna: Indické kráterové jezero Lonar během chvíle zrůžovělo

16.06.2020 - Stanislav Mihulka

Indické jezero Lonar během několika dnů změnilo barvu na růžovou. Jaké mechanismy stály za touto dramatickou proměnou?

<p>Jezero Lonar: Vlevo snímek z loňského 11. června, vpravo z letošního 10. června</p>

Jezero Lonar: Vlevo snímek z loňského 11. června, vpravo z letošního 10. června


Reklama

V indickém státu Maháráštra, asi 500 kilometrů od Bombaje, se nachází kráterové jezero Lonar. Jde o podivuhodné místo, které asi před 50 tisíci lety vytvaroval úder meteoritu. Dnes jezero oplývá životem, stalo se chráněným národním geologickým monumentem a je oblíbeným cílem turistů i odborníků nejrůznějšího zaměření. 

Jezero Lonar zabírá velkou část rozlohy původního kráteru, má téměř kruhový tvar a průměr asi 1,2 kilometru. Je plné vody, která je zároveň slaná a alkalická. Před pár dny zaplavily sociální sítě snímky jezera, jehož voda teď připomíná peří plameňáka. Během několika málo dní dramaticky zrůžověla. Není to sice poprvé, kdy jezero Lonar změnilo barvu, tentokrát byla proměna výjimečně rychlá. Skoro jako kouzlem...

TIP: Zapomeňte na Mrtvé moře: Tohle je 5 nejslanějších jezer na Zemi

Mechanismy, které vedly ke změně barvy vody jezera, zatím nejsou do detailu jasné. Předběžný výzkum naznačuje, že hlavní roli sehrál letošní dramatický pokles hladiny spodní vody v oblasti. To vedlo k ohřátí vody v jezeře, kde se pak následně namnožila slanomilná archea rodu Halobacterium a zelené řasy druhu Dunaliella salina. Když se pak voda jezera nedávno ještě více ohřála, tyto slanomilné organismy změnily barvu pomocí karotenoidu betakarotenu. Protože jich je v jezeru velice mnoho, vedlo to ke změně barvy vody Lonaru.

  • Zdroj textu:

    Science Alert

  • Zdroj fotografií: Copernicus Sentinel/ESA via Marco Langbroek/Twitter

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907