Nahoru, nebo dolů? Proč je lepší před spláchnutím víko WC přiklopit?

Badatelé z univerzity v Boulderu si posvítili na to, co se děje při spláchnutí toalety...

11.03.2023 - Barbora Jelínková



Většina domácností má zavedená pravidla, pokud jde o přiklápění záchodového prkénka. Samotné víko ovšem zůstává zpravidla trvale zvednuté – přestože jeho existence není zcela bezúčelná. Při splachování se totiž uvolňuje do vzduchu obrovské množství neviditelných kapének, zvířených při mísení tekoucí vody s obsahem toalety, a zmíněný oblak aerosolu může zahrnovat i patogeny z moči nebo výkalů.

Neviditelný gejzír

Jelikož je pouhýma očima nezaznamenáme, zpravidla nám nedělají žádné starosti. Nicméně vědecký tým z univerzity v Boulderu využil světlo laseru, aby zmíněnou vodní spršku zviditelnil. Ukázalo se přitom, že se kapénky z průměrného WC dostanou po osmi sekundách splachování i metr a půl nad mísu. Zatímco největší kapénky se usadily na površích během několika sekund, menší částice (aerosoly menší než 5 mikronů) mohou zůstávat ve vzduchu i několik minut.

TIP: Obětní mísa: Mobil na toaletě představuje nejen hygienické riziko

Dosud se sice nepovedlo zcela prokázat, zda se mohou popsaným způsobem přenášet infekce, jisté však zůstává, že patogeny z kontaminovaných výkalů přetrvají v toaletě i po několika spláchnutích. V případě zažívacích potíží je proto skutečně vhodné víko při splachování přiklopit.


Další články v sekci