Náklady rostou: Vývoj Mars Roveru 2020 by mohl vysát finance na jiné mise

25.10.2019 - Stanislav Mihulka

Projekt Mars Rover 2020 je vlajkovou lodí NASA. Nákladná mise ale ohrožuje mise, na které není upřena taková pozornost

<p>Nedávné testy kamer Mars Roveru 2020 v kalifornské Pasadeně. Celkové náklady na tuto misi se vyšplhaly na 2,46 miliardy dolarů (57 miliard Kč).</p>

Nedávné testy kamer Mars Roveru 2020 v kalifornské Pasadeně. Celkové náklady na tuto misi se vyšplhaly na 2,46 miliardy dolarů (57 miliard Kč).


Reklama

NASA intenzivně připravuje na start novou robotickou misi na rudou planetu. Náklady na vývoj a konstrukci robotické laboratoře Mars Rover 2020 ale stále rostou. Vědecká komunita odborníků na průzkum Marsu se obává, že zvyšující se výdaje na misi Mars Roveru 2020 „vysají“ finanční prostředky pro další průzkumné mise.

Mars Rover 2020 je momentálně vlajkovou lodí NASA. A zároveň je jednou z nejnákladnějších misí, na nichž teď v NASA pracují. Podle nejnovější verze rozpočtu jsou celkové náklady na Mars Rover 2020 asi 2,46 miliardy dolarů, čili téměř 57 miliard Kč. Rover by měl vyrazit k Marsu nejdříve v červenci 2020.

Financování misí k Marsu

Odborníci sice obecně podporují cestu Mars Roveru 2020 k rudé planetě, mají ale obavy o osud dalších plánovaných misí. Například není tajemstvím, že by NASA brzy měla poslat k Marsu nový orbiter, aby zajistil komunikaci mezi povrchem Marsu a Zemí. Současný orbiter už totiž stárne a blíží se ke konci své životnosti. 

TIP: Kolik stojí velké mise? New Horizons stojí jako jeden den armády v Iráku

Představitelé NASA prohlašují, že podobný růst nákladů není u takto komplikovaných misí ničím výjimečným. Zároveň prý ale pečlivě sledují dopady financování Mars Roveru 2020 na provoz NASA. NASA očekává od Mars Roveru 2020 vzrušující výsledky, zároveň ale také již pomýšlí na první misi, která by měla dovézt vzorky z Marsu na Zemi.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907