Napomáhají růstu supermasivních černých děr exploze supernov?

21.10.2016 - Stanislav Mihulka

Jsou gigantické černé díry v nitru galaxií osudově spojeny se supernovami?

Supernova u superdíry -<p>Exploze supernovy v blízkosti supermasivní černé díry</p>
Supernova u superdíry -

Exploze supernovy v blízkosti supermasivní černé díry


Reklama

Pokud víme, v centru prakticky každé galaxie ve vesmíru se nachází supermasivní černá díra. Přesto ale stále není jasné, jak tyto obludy mohly narůst do hmotnosti milionů až miliard Sluncí. Tým japonských badatelů se domnívá, že by za tajemným růstem supermasivních černých děr mohly být dramatické exploze nedalekých supernov.

Osudové spojení

Prozkoumali blízké okolí supermasivních černých děr v mnoha různých galaxiích a zjistili, že růst těchto hvězdných monster úzce souvisí s explozemi supernov v hustém disku plynu, který obklopuje supermasivní černou díru do vzdálenosti pár set světelných let.

TIP: Supermasivní černá díra uvnitř galaxie požírá hvězdy jako na běžícím pásu

Disky plynu kolem galaktických černých děr bývají plné hvězd, které tam často úžasným tempem vznikají a rovněž zanikají. Když se v takovém disku odpálí supernova, její exploze rozproudí toky plynu v disku, který pak tryská do chřtánu supermasivní černé díry. Díky takové pomoci by pak supermasivní černé díry mohly růst až do dnešních monstrózních velikostí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Astrophysical Journal

  • Zdroj fotografií: University of Tokyo

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Seismickou aktivitu zřejmě mnohé z věštíren a chrámů využívaly pro své vlastní posvátné rituály.

Historie

Při pohledu na fenka vás okamžitě zaujmou obrovité uši, které jsou dlouhé až 10 centimetrů. Ty samozřejmě přispívají k výbornému sluchu, ale rovněž regulují tělesnou teplotu v horkém pouštním prostředí.

Příroda

Ve výřezu prototyp biohybridní ledviny. 

Věda
Vesmír
Zajímavosti

Z rádia do televize

Guiding Light (U nás ve Springfieldu) 

premiéra: 1937 | epizody: 15 762 televize, 2 500 rozhlas

Seriál „U nás ve Springfieldu“ začínal už v roce 1937 coby rozhlasový pořad a v éteru setrval až do roku 1956. Tou dobou však již paralelně k mluvenému slovu uváděla televize hrané epizody. Děj se zpočátku točil okolo reverenda Johna Ruthledge a jeho blízkých, nicméně postupem času se soustředil na řadu springfieldských rodin a jejich vztahy vykresloval velmi melodramaticky. Šestého září 2006 se vysílala epizoda s pořadovým číslem 15 000, nicméně seriál se tehdy už potýkal s klesající sledovaností a o tři roky později kvůli nezájmu publika skončil. (foto: CBS)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907