Narodil se Karel VI.: Císař, který Pragmatickou sankcí rozbouřil Evropu

- Redakce Živá historie

1 . 10 . 1685

Reklama

Karel VI., který přišel na svět 1. října 1685, se původně vůbec neměl stát hlavním vladařem podunajské monarchie ani císařem slavného římského impéria. A nakonec to byl právě on, kdo zamíchal kartami evropské politiky!

TIP: Evropa proti ženě: Marie Terezie a boj o rakouské dědictví

Trůn byl určen pro jeho staršího bratra Josefa, zatímco na Karla čekalo slunné Španělsko. Jenže Josef brzy zemřel a Karel i se svou krásnou manželkou putoval zpátky do Vídně. A nutno podotknout, že si nepočínal vůbec špatně. Až na jednu maličkost - nedal arcidomu mužského potomka. Jediný syn zemřel v útlém věku a císaři zbyly pouze dcery. Jak ale zajistit, aby koruna zůstala doma? Pragmatickou sankcí! Přestože na jejím základě usedla jeho dcera Marie Terezie na trůn, snaha evropských sousedů zvrátit situaci a utrhnout si co nejvíc pro sebe vtáhla habsburskou monarchii do série válek, které pozměnily hranice středoevropské mocnosti.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Florencie, kolébka renesance

Země: Itálie
Počet obyvatel: 366 tisíc
Vzdálenost z Prahy: 742 kilometrů (vzdušnou čarou); autem: 9 h 47 min (1 028 km)

Jméno metropole malebného Toskánska, založené římskými vojáky, znamená „Kvetoucí“. Největší rozkvět města nastal v období renesance, z nějž pochází i typická kupole nejikoničtější stavby Florencie: katedrály Santa Maria del Fiore. Stavba samotné budovy začala na konci 13. století, dokončení se však protáhlo. Nečekaným technickým problémem se ukázala výstavba obří kupole, s níž si dokázal poradit až Filippo Brunelleschi – kupole byla dokončena roku 1434. Florencií protéká řeka Arno, na níž stojí i jeden z nejslavnějších mostů světa, Ponte Vecchio. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ropucha coloradská – její kůže a jed obsahují 5-MeO-DMT a bufotenin, halucinogenní tryptaminy. (foto: Wikimedia Commons, WildfeuerCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Astrovan přepravující astronauty na start mise STS-135. (foto: NASA, Jim GrossmannCC BY 4.0)

Vesmír

Trosky Reichstagu jen pár dní po skončení bojů. (foto: Wikimedia Commons, Imperial War MuseumsCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907