Narodila oblíbená česká královna Anna Jagellonská

- Redakce 100+1 historie

<p>Anna Jagellonská (1503-1547) byla uherská, česká a římská královna, manželka Ferdinanda I. Habsburského, se kterým měla patnáct dětí.</p>

Anna Jagellonská (1503-1547) byla uherská, česká a římská královna, manželka Ferdinanda I. Habsburského, se kterým měla patnáct dětí.

23 . 7 . 1503

Reklama

První vytoužený potomek krále Vladislava Jagellonského, dcera Anna, se narodila 23. července 1503. Tehdy česká ani uherská společnost netušila, že to bude právě jagellonská princezna, kdo přivede na trůn Habsburky.

TIP: Mistrovský tah císaře Maxmiliána: Dynastické spojení Habsburků s Jagellonci

Sňatková politika, v níž hrály hlavní roli královské a císařské děti, měla uvolnit napjaté vztahy mezi pražsko-budínským a vídeňským dvorem. Císař Maxmilián měl dvě vnoučata a stejně tak Vladislav mohl nabídnout ruku svých dvou potomků. Netrvalo dlouho a konala se dvojitá svatba. Když ale Vladislavův syn Ludvík, toho času již český král, padl roku 1526 v bitvě u Moháče, otevřela se cesta ke koruně princezně Anně a jejímu choti Ferdinandu Habsburskému. Po jeho boku prožila Anna šťastné manželství, které zpečetilo patnáct dětí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907