Národní park Lençóis Maranhenses: Poušť plná vody

08.01.2022 - Marek Telička

Národní park Lençóis Maranhenses leží na severovýchodě Brazílie ve státě Maranhão. Na první pohled vypadá jako archetypální poušť, ale díky blízkosti Amazonské pánve zde spadne začátkem každého roku velké množství srážek.

<p>Region <strong>Lençóis Maranhenses</strong> byl vyhlášena národním parkem v roce 1981. Oblast o rozloze 1 500 km² je hojně skrápěna deštěm; přesto zde neroste prakticky žádná vegetace.</p>

Region Lençóis Maranhenses byl vyhlášena národním parkem v roce 1981. Oblast o rozloze 1 500 km² je hojně skrápěna deštěm; přesto zde neroste prakticky žádná vegetace.


Reklama

Dešťová voda se shromažďuje mezi písečnými dunami a vrstva neproniknutelné horniny, která leží pod pískem, zabraňuje jejímu rychlému prosáknutí do podzemních rezervoárů. Vznikají tak průzračné laguny obklopené pouštním pískem, které obsahují nejvíc vody mezi červencem a zářím. 

TIP: Suché oblasti naší planety: Kouzlo i peklo pouští 

V lagunách dokonce žijí ryby, které se sem dostanou za nejvyššího stavu vody z řek, jako je například Rio Negro. Jeden ze zdejších druhů ryb, jíž se říká trahir malabarský (Hoplias malabaricus), je zde ovšem přítomen trvale. Dokáže přečkat dobu, kdy voda klesne a na místě modrých lagun zbudou jen blátivé kaluže, v jakési hibernaci. Ve vodách se pak trahirové znovu zahemží s příchodem dalšího období dešťů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907