Národní park Lençóis Maranhenses: Poušť plná vody

08.01.2022 - Marek Telička

Národní park Lençóis Maranhenses leží na severovýchodě Brazílie ve státě Maranhão. Na první pohled vypadá jako archetypální poušť, ale díky blízkosti Amazonské pánve zde spadne začátkem každého roku velké množství srážek.

<p>Region <strong>Lençóis Maranhenses</strong> byl vyhlášena národním parkem v roce 1981. Oblast o rozloze 1 500 km² je hojně skrápěna deštěm; přesto zde neroste prakticky žádná vegetace.</p>

Region Lençóis Maranhenses byl vyhlášena národním parkem v roce 1981. Oblast o rozloze 1 500 km² je hojně skrápěna deštěm; přesto zde neroste prakticky žádná vegetace.


Reklama

Dešťová voda se shromažďuje mezi písečnými dunami a vrstva neproniknutelné horniny, která leží pod pískem, zabraňuje jejímu rychlému prosáknutí do podzemních rezervoárů. Vznikají tak průzračné laguny obklopené pouštním pískem, které obsahují nejvíc vody mezi červencem a zářím. 

TIP: Suché oblasti naší planety: Kouzlo i peklo pouští 

V lagunách dokonce žijí ryby, které se sem dostanou za nejvyššího stavu vody z řek, jako je například Rio Negro. Jeden ze zdejších druhů ryb, jíž se říká trahir malabarský (Hoplias malabaricus), je zde ovšem přítomen trvale. Dokáže přečkat dobu, kdy voda klesne a na místě modrých lagun zbudou jen blátivé kaluže, v jakési hibernaci. Ve vodách se pak trahirové znovu zahemží s příchodem dalšího období dešťů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907