Nová rekordmanka NASA: Peggy Whitsonová strávila ve vesmíru 665 dnů

06.09.2017 - Stanislav Mihulka

Astronautka Peggy Whitsonová strávila ve vesmíru delší dobu, než všichni ostatní Američané

Peggy Whitsonová -<p>Astronautka NASA Whitsonová je teď držitelkou řady vesmírných rekordů</p>
Peggy Whitsonová -

Astronautka NASA Whitsonová je teď držitelkou řady vesmírných rekordů


Reklama

Když v sobotu 2. září přistála v Kazachstánu astronautka NASA Peggy Whitsonová po návratu z Mezinárodní vesmírné stanice, tak ji čekal zápis do žebříčku rekordů v délce pobytu člověka ve vesmíru.

Původním vzděláním biochemička Whitsonová, které je 57 let a pochází z Iowy, strávila na palubě Mezinárodní vesmírné stanice 288 dní. Nebyla to ale její první mise na orbitální základně, nýbrž již třetí. Astronautka strávila ve vesmíru už celkem 665 dní.

První mezi Američany, 8. místo v absolutním pořadí

S takovou délkou pobytu ve vesmíru se Whitsonová dostala na první místo mezi všemi americkými astronauty. Pokud jde o absolutní pořadí, tak se Whitsonová momentálně nachází na velmi slušném 8. místě.

TIP: Samantha Cristoforetti pokořila rekord: Ve vesmíru stráví téměř 200 dnů

Tento nový rekord není zdaleka jediným, jehož je Whitsonová držitelkou. Kromě něj se stala také nejstarší ženou ve vesmíru, ženou s nejvíce vycházkami do volného kosmického prostoru, kterých zvládla celkem 10, a také ženou, která absolvovala nejdelší souvislý let ve vesmíru, v délce zmíněných 288 dní.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / Bill Ingalls

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907