Nová rekordmanka NASA: Peggy Whitsonová strávila ve vesmíru 665 dnů

06.09.2017 - Stanislav Mihulka

Astronautka Peggy Whitsonová strávila ve vesmíru delší dobu, než všichni ostatní Američané

Peggy Whitsonová -<p>Astronautka NASA Whitsonová je teď držitelkou řady vesmírných rekordů</p>
Peggy Whitsonová -

Astronautka NASA Whitsonová je teď držitelkou řady vesmírných rekordů


Reklama

Když v sobotu 2. září přistála v Kazachstánu astronautka NASA Peggy Whitsonová po návratu z Mezinárodní vesmírné stanice, tak ji čekal zápis do žebříčku rekordů v délce pobytu člověka ve vesmíru.

Původním vzděláním biochemička Whitsonová, které je 57 let a pochází z Iowy, strávila na palubě Mezinárodní vesmírné stanice 288 dní. Nebyla to ale její první mise na orbitální základně, nýbrž již třetí. Astronautka strávila ve vesmíru už celkem 665 dní.

První mezi Američany, 8. místo v absolutním pořadí

S takovou délkou pobytu ve vesmíru se Whitsonová dostala na první místo mezi všemi americkými astronauty. Pokud jde o absolutní pořadí, tak se Whitsonová momentálně nachází na velmi slušném 8. místě.

TIP: Samantha Cristoforetti pokořila rekord: Ve vesmíru stráví téměř 200 dnů

Tento nový rekord není zdaleka jediným, jehož je Whitsonová držitelkou. Kromě něj se stala také nejstarší ženou ve vesmíru, ženou s nejvíce vycházkami do volného kosmického prostoru, kterých zvládla celkem 10, a také ženou, která absolvovala nejdelší souvislý let ve vesmíru, v délce zmíněných 288 dní.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / Bill Ingalls

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907