NASA potvrdila nález velké části raketoplánu Challenger, který explodoval v roce 1986

11.11.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Na dně Atlantického oceánu se našla velká část raketoplánu Challenger, který vybuchl krátce po startu v lednu 1986. V jeho troskách zahynula sedmičlenná posádka.

<p>Start raketoplánu Challenger v rámci mise STS-51-L, jejímž cílem bylo vypuštění komunikační družice TDRS-B, astronomické pozorování a experimenty. Raketoplán ale 73 sekund po startu explodoval a nikdo ze sedmičlenné posádky nepřežil. <em>(foto: NASA, CC0)</em></p>

Start raketoplánu Challenger v rámci mise STS-51-L, jejímž cílem bylo vypuštění komunikační družice TDRS-B, astronomické pozorování a experimenty. Raketoplán ale 73 sekund po startu explodoval a nikdo ze sedmičlenné posádky nepřežil. (foto: NASA, CC0)


Reklama

Velký kus Challengeru se našel zabořený do písku na dně oceánu. Podle Ciannilliho jde od nehody o vůbec největší nalezenou část. Jako první na zbytek raketoplánu upozornil tým televizních dokumentaristů v březnu, když pátral po vraku letadla z 2. světové války. NASA s pomocí videa nedávno ověřila, že jde skutečně o kus raketoplánu, který se rozpadl krátce po startu 28. ledna 1986. 

Viditelný zbytek raketoplánu měří 4,5 na 4,5 metru, ale je zřejmě větší, protože další část pokrývá písek. Jsou na něm patrné termální destičky, takže jde podle všeho o spodní část raketoplánu. Fragment zatím zůstane na dně oceánu poblíž floridského pobřeží a v blízkosti mysu Canaveral a NASA zváží, jak bude postupovat dál. Nález je majetkem americké vlády.

TIP: Zkáza raketoplánu Challenger: Jak katastrofa probíhala?

„Od první chvíle, kdy jsme to slyšeli, nás to vrátilo zpět do roku 1986,“ sdělil Michael Ciannilli, který má v NASA na starosti agendu obou ztracených raketoplánů – Challengeru a Columbie, která se rozpadla při tragickém návratu roku 2003.

Posádka raketoplánu Challenger (zleva): specialisté Christa McAuliffeová, Gregory Jarvis a Judith Resniková, velitel Dick Scobee, specialista Ronald McNair, pilot Michael Smith a specialista Ellison Onizuka. Christa McAuliffeová nebyla profesionální astronautkou – do této mise byla vybrána v rámci programu Učitel ve vesmíru. (foto: NASA, CC0)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907