NASA zveřejnila první barevný snímek, pořízený teleskopem Jamese Webba

12.07.2022 - Martin Reichman

NASA zveřejnila první snímek pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba. Jde o dosud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vzdáleného vesmíru.

<p>Vesmírný dalekohled Jamese Webba vytvořil dosud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vzdáleného vesmíru.  Jde přitom o oblast, kterou byste zakryli zrnkem písku v natažené ruce. <em>(foto: NASA, ESA, CSA, STScI, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Vesmírný dalekohled Jamese Webba vytvořil dosud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vzdáleného vesmíru.  Jde přitom o oblast, kterou byste zakryli zrnkem písku v natažené ruce. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Snímek označovaný jako Webbovo první hluboké pole, je prvním zveřejněným barevným obrazem, který dalekohled Jamese Webba pořídil. Infračervený obraz zachycuje oblast masivní kupy galaxií známou jako SMACS 0723 ze souhvězdí Létající ryby, jak vypadala před 4,6 miliardy let. Na snímku jsou k vidění tisíce galaxií, včetně nejslabších objektů, jaké kdy byly pozorovány v infračervené oblasti. Ty nejvzdálenější pozorujeme v době, jak vypadaly krátce po Velkém třesku – před 13 miliardami let. Takto hluboký pohled je dán hmotností kupy galaxií SMACS 0723, která dalekohledu JWST posloužila jako gravitační čočka.

TIP: Vesmírný dalekohled Jamese Webba pořídil okouzlující testovací snímek

Z dříve anoncovaných cílů jde pro laickou veřejnost o zřejmě nejméně atraktivní obraz. Nejméně čtyři další mají ale následovat v nejbližších hodinách a dnech:

  • Mlhovina Carina – jedna z největších a nejjasnějších mlhovin na nočním nebi.
  • Exoplaneta WASP 96b – plynný obr vzdálený 1 150 světelných let od Země.
  • Jižní prstencová mlhovina – planetární mlhovina NGC 3132 je rozpínající se oblak plynu a prachu obklopující umírající hvězdu, která byla kdysi podobná našemu Slunci.
  • Stephanův kvintet - jedna z prvních objevených kompaktních skupin galaxií s intenzivní tvorbou nových hvězd.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907