NASA zveřejnila první barevný snímek, pořízený teleskopem Jamese Webba

12.07.2022 - Martin Reichman

NASA zveřejnila první snímek pořízený vesmírným teleskopem Jamese Webba. Jde o dosud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vzdáleného vesmíru.

<p>Vesmírný dalekohled Jamese Webba vytvořil dosud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vzdáleného vesmíru.  Jde přitom o oblast, kterou byste zakryli zrnkem písku v natažené ruce. <em>(foto: NASA, ESA, CSA, STScI, CC BY-SA 4.0)</em></p>

Vesmírný dalekohled Jamese Webba vytvořil dosud nejhlubší a nejostřejší infračervený snímek vzdáleného vesmíru.  Jde přitom o oblast, kterou byste zakryli zrnkem písku v natažené ruce. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI, CC BY-SA 4.0)


Reklama

Snímek označovaný jako Webbovo první hluboké pole, je prvním zveřejněným barevným obrazem, který dalekohled Jamese Webba pořídil. Infračervený obraz zachycuje oblast masivní kupy galaxií známou jako SMACS 0723 ze souhvězdí Létající ryby, jak vypadala před 4,6 miliardy let. Na snímku jsou k vidění tisíce galaxií, včetně nejslabších objektů, jaké kdy byly pozorovány v infračervené oblasti. Ty nejvzdálenější pozorujeme v době, jak vypadaly krátce po Velkém třesku – před 13 miliardami let. Takto hluboký pohled je dán hmotností kupy galaxií SMACS 0723, která dalekohledu JWST posloužila jako gravitační čočka.

TIP: Vesmírný dalekohled Jamese Webba pořídil okouzlující testovací snímek

Z dříve anoncovaných cílů jde pro laickou veřejnost o zřejmě nejméně atraktivní obraz. Nejméně čtyři další mají ale následovat v nejbližších hodinách a dnech:

  • Mlhovina Carina – jedna z největších a nejjasnějších mlhovin na nočním nebi.
  • Exoplaneta WASP 96b – plynný obr vzdálený 1 150 světelných let od Země.
  • Jižní prstencová mlhovina – planetární mlhovina NGC 3132 je rozpínající se oblak plynu a prachu obklopující umírající hvězdu, která byla kdysi podobná našemu Slunci.
  • Stephanův kvintet - jedna z prvních objevených kompaktních skupin galaxií s intenzivní tvorbou nových hvězd.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

V zombie nikoho nezmění, ale je nebezpečná. USA se šíří houba odolná lékům. (foto: Profimedia/ČTK (Nicolas Armer)

Věda

Obklopena rybami  

autor: Khaichuin Sim | finalista kategorie: Dobrodružství

Snem Khaichuina Sima bylo zachytit splynutí člověka a života pod hladinou. Požádal proto svou ženu, zda by se nepřiblížila k hejnu kranasů modroploutvých – a pak už jen stačilo počkat na dokonalou chvíli. 

Zajímavosti
Historie

Socha admirála Nimitze na Havaji, kde během války působil. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907