Nové biopalivo na obzoru: Vědci testují nové druhy odolných rostlin budoucnosti

25.11.2016 - Zuzana Teličková

Vědecký výzkum probíhající na Státní univerzitě v Jižní Dakotě začal zkoumat, zda by se krytosemenná rostlina mužák prorostlý nemohla stát novým žádoucím biopalivem

Jako pole slunečnic -<p>Tato vytrvalá rostlina dorůstá zhruba dvou metrů </p>
Jako pole slunečnic -

Tato vytrvalá rostlina dorůstá zhruba dvou metrů 


Reklama

Mužák prorostlý (Silphium perfoliatum) dokáže ve svém rozsáhlém kořenovém systému zadržovat uhlík a zlepšovat tak biodiverzitu rostlinné biomasy. Vědci proto zjišťují, jestli se této rostlině bude dařit na nízko položených vlhkých prériích nevhodných pro pěstování plodin. Rostl by tu společně s původními travinami, které se již na výrobu biomasy používají.

TIP: Chráněné horské rostliny primule aneb Kouzelní poslové jara

„Předpokládáme, že po rostlinách zadržujících uhlík bude na trhu poptávka,“ říká profesor Arvid Boe. Kromě kořenového systému zaujal mužák vědce svojí výškou (více než dva metry), velkými semeny a dobrou odolností. Je jednou z mála rostlin, která může bez problémů růst společně s vousatkou, prosem prutnatým či jinými trávami. Celá pole mužáku nejsou žádoucí, neboť je důležité zachovat v krajině původní porosty. Podle Boea by mužák přinesl výhody i travinnému ekosystému, který by se tak obohatil. Nové rostliny by přilákaly do oblasti množství hmyzu i ptáků, kteří rádi odpočívají ve vysokých stoncích nebo pijí vodu z listů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Příroda 4/2010

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Dron Zephyr S při letních testech

Věda

Azincourt: Nedisciplinovaní rytíři

Psal se rok 1415 a schylovalo se k jedné z nejdůležitějších bitev stoleté války, ke které mělo dojít u severofrancouzského Azincourtu. Anglické vojsko se tehdy vylodilo na pobřeží a čekalo na rozhodný boj. Odhadem 6 000 až 9 000 vojáků zápolilo s vyčerpáním, zato Francouzi šli do boje se vší vervou. Byla to obrovská armáda, která prý mohla čítat až 36 000 mužů. K vidění zde byla krásná brnění. Silní koně. Jedno jim ale chybělo. Disciplína.

Když boj začal, dostávali se francouzští jezdci jen těžko k nepříteli. Urozencům navíc šlo spíše o ukázku osobní statečnosti a kopyta těžkých koní se navíc nořila hluboko do bláta, které vytvořily deště z předcházející noci. Angličané měli nádavkem jednu obrovskou výhodu, a totiž dlouhé luky, i když jejich role asi nebyla tak dominantní, jak se kdysi tvrdilo. Rozhodně však dokázaly vystřelit stovky vraždících nástrojů za minutu a francouzská převaha se proto rychle zmenšovala. Země galského kohouta nakonec utržila drtivou porážku a přišla o výkvět svého rytířstva. Zatímco na anglické straně prý padlo 15 rytířů, Francouzi jich ztratili kolem 5 000. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Dostane-li se planetka do Kirkwoodovy mezery, vytlačí ji odtud působení gravitační síly Jupitera.

Vesmír
Revue

Puklinový kaňon nazvaný Subway (podzemka) patří k nejvyhlášenějším místům Národního parku Zion.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907