Naše planeta okem marťanů: Takhle vypadá Země a Měsíc pohledem z Marsu

09.01.2017 - Martin Reichman

Země a Měsíc z oběžné dráhy Marsu -<p>Na kombinovaném snímku z 20. listopadu loňského roku je vidět Austrálie (uprostřed), Antarktida (jasná skvrna na vlevo dole) a v horní části částečně také jihovýchodní Asie. </p>
Země a Měsíc z oběžné dráhy Marsu -

Na kombinovaném snímku z 20. listopadu loňského roku je vidět Austrálie (uprostřed), Antarktida (jasná skvrna na vlevo dole) a v horní části částečně také jihovýchodní Asie. 


Reklama

Jak vypadá Mars pohledem ze Země dobře víme, jaký pohled by se ale nabídl hypotetickým marťanům při pohledu z jejich planety? Odpověď na tuto otázku nabízí kombinovaný snímek sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), která již od roku 2006 působí na oběžné dráze rudé planety. MRO má ve své výbavě patrně nejvýkonnější kameru ze všech sondy kroužících kolem Marsu. Její polychromatická kamera HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) dokáže pořizovat snímky ve viditelném spektru v rozlišení 30-60 cm na pixel.

TIP: Na oběžné dráze Marsu začíná být plno: Mohou se sondy srazit?

Na kombinovaném snímku z 20. listopadu loňského roku je vidět Austrálie (uprostřed), Antarktida (jasná skvrna na vlevo dole) a v horní části částečně také jihovýchodní Asie. Snímek byl pořízen ze vzdálenosti 205 milionů kilometrů od Země.

Reklama

  • Zdroj textu:

    jpl.nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech/Univ. of Arizona



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907