Návrat po 30 letech: NASA ohlásila dvě mise, které mají zkoumat Venuši

Americká vesmírná agentura NASA plánuje dvě vědecké mise s cílem studovat atmosféru a povrch planety Venuše. Mise DAVINCI+ a VERITAS by k druhé planetě Sluneční soustavy mohly zamířit na přelomu dekády

05.06.2021 - Martin ReichmanCílem nových projektů je pochopit, jak se z Venuše stal „svět připomínající inferno“, ačkoli se toto vesmírné těleso v různých ohledech podobá Zemi. NASA uvádí, že Venuše mohla být kdysi první obyvatelnou planetou Sluneční soustavy, s oceánem a klimatem podobným Zemi.

„Je ohromující, jak málo toho o Venuši víme, ale výsledky těchto misí nám v součtu odhalí příběh planety od mraků na jejím nebi, přes sopky na jejím povrchu až po její jádro,“ řekl o chystaných misích vědec NASA Tom Wagner. „Bude to, jako bychom tu planetu znovu objevili,“ dodal.

Návrat po 30 letech

Prvním z vybraných projektů je DAVINCI+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging). Od něj si americká vesmírná agentura slibuje poznatky o složení atmosféry a vhled do změn, kterými prošla. Druhá mise s označením VERITAS (Venus Emissivity, Radio Science, InSAR, Topography, and Spectroscopy) má zmapovat povrch planety a zjistit, zda na Venuši dochází k pohybu tektonických desek a vulkanické aktivitě. Oba projekty zároveň získaly finanční injekci ve výši 500 milionů dolarů (přes deset miliard Kč) na další přípravu.

Dvojice sond, které mají zamířit k Venuši, představují americký návrat k naší sousední planetě po více než 30 letech. Poslední sondou NASA, která studovala Venuši byla sonda Magellan. Po ní k Venuši ještě zamířila evropská sonda Venus Express a japonská Akacuki.

Součástí velkých misí jsou i dva menší projekty – společně s misí VERITAS se májí do vesmíru podívat i superpřesné atomové hodiny Deep Space Atomic Clock-2, mise DAVINCI + má hostit širokospektrální spektrometr Compact Ultraviolet to Visible Imaging Spectrometer (CUVIS).

„Doufáme, že tyto mise prohloubí naše chápání vývoje Země a toho, proč je dnes obyvatelná, zatímco jiné planety naši Sluneční soustavy nejsou,“ řekl při středeční tiskové konferenci šéf NASA Bill Nelson.


Další články v sekci