Návrat ptáka Noha: Nosný letoun Stratolaunch vstal z mrtvých a opět vzlétl

03.05.2021 - Stanislav Mihulka

Společnost Stratolaunch po více než dvou letech poslala do vzduchu svůj obří nosný letoun

<p>Obrovský „Pták Noh“ během svého druhého letu 29. dubna 2021.</p>

Obrovský „Pták Noh“ během svého druhého letu 29. dubna 2021.


Reklama

Společnost Stratolaunch Systems před časem postavila gigantický nosný letoun Stratolaunch, přezdívaný „Pták Noh“. Původně měl vynášet do vzduchu menší rakety, které by startovaly na oběžnou dráhu. Stroj s křídly o rozpětí přes 117 metrů poprvé vzlétl v dubnu 2019. Přestože testovací let dopadl velmi úspěšně, s ptákem Nohem to od té doby nevypadalo dobře.

V době prvního letu již byl po smrti zakladatel společnosti Paul Allen. Společnost Stratolaunch se rozpadala a propouštěla zaměstnance. Nad „Ptákem Nohem“ se stahovala mračna a nebylo vůbec jasné, zda se ještě někdy podívá do vzduchu. Jak se ale zdá, velkolepý nosný letoun má tuhý kořínek.

Návrat ptáka Noha

Po více než dvou letech od svého prvního (a jediného letu), se na konci letošního dubna Pták Noh vznesl znovu. Opět to bylo v Mohavské poušti, z připravovaného kosmodromu Mojave Air and Space Port. Let trval 3 hodiny a 14 minut. Stroj se dostal do výšky téměř 4 300 metrů a dosáhl rychlosti 320 kilometrů za hodinu. 

TIP: Soukromá společnost Stratolaunch poprvé vzlétla s největším letounem světa

Jak oznámil vedoucí operací Stratolaunchu Zachary Krevor, let byl velmi úspěšný. Pták Noh a jeho posádka splnili všechny naplánované úkoly. Během letu nedošlo k žádným anomáliím nebo poruchám a po přistání byl stroj ve výborném stavu. Vlastníkem Stratolaunchu je nově společnost Cerebus a nosný letoun plánuje používat při vývoji hypersonického stroje Talon-A.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907