Návrat ptáka Noha: Nosný letoun Stratolaunch vstal z mrtvých a opět vzlétl

03.05.2021 - Stanislav Mihulka

Společnost Stratolaunch po více než dvou letech poslala do vzduchu svůj obří nosný letoun

<p>Obrovský „Pták Noh“ během svého druhého letu 29. dubna 2021.</p>

Obrovský „Pták Noh“ během svého druhého letu 29. dubna 2021.


Reklama

Společnost Stratolaunch Systems před časem postavila gigantický nosný letoun Stratolaunch, přezdívaný „Pták Noh“. Původně měl vynášet do vzduchu menší rakety, které by startovaly na oběžnou dráhu. Stroj s křídly o rozpětí přes 117 metrů poprvé vzlétl v dubnu 2019. Přestože testovací let dopadl velmi úspěšně, s ptákem Nohem to od té doby nevypadalo dobře.

V době prvního letu již byl po smrti zakladatel společnosti Paul Allen. Společnost Stratolaunch se rozpadala a propouštěla zaměstnance. Nad „Ptákem Nohem“ se stahovala mračna a nebylo vůbec jasné, zda se ještě někdy podívá do vzduchu. Jak se ale zdá, velkolepý nosný letoun má tuhý kořínek.

Návrat ptáka Noha

Po více než dvou letech od svého prvního (a jediného letu), se na konci letošního dubna Pták Noh vznesl znovu. Opět to bylo v Mohavské poušti, z připravovaného kosmodromu Mojave Air and Space Port. Let trval 3 hodiny a 14 minut. Stroj se dostal do výšky téměř 4 300 metrů a dosáhl rychlosti 320 kilometrů za hodinu. 

TIP: Soukromá společnost Stratolaunch poprvé vzlétla s největším letounem světa

Jak oznámil vedoucí operací Stratolaunchu Zachary Krevor, let byl velmi úspěšný. Pták Noh a jeho posádka splnili všechny naplánované úkoly. Během letu nedošlo k žádným anomáliím nebo poruchám a po přistání byl stroj ve výborném stavu. Vlastníkem Stratolaunchu je nově společnost Cerebus a nosný letoun plánuje používat při vývoji hypersonického stroje Talon-A.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Finští vojáci očekávají sovětský útok v krytu na linii VT, červen 1944.

Válka
Revue
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907