Navzdory suchu: Riziko megazáplav v Kalifornii se zdvojnásobilo

22.08.2022 - Stanislav Mihulka

Před 160 lety zatopila Kalifornii a okolní státy Velká záplava – nejničivější povodeň známé historie v této části USA. V důsledku globálních změn klimatu stoupá podle nové studie riziko, že by se podobná katastrofa mohla opakovat

<p>Podle nové vědecké studie se s rostoucí teplotou zvyšuje riziko megapovodně. <em>(ilustrační foto: Unsplash, Chris Gallagher, CC0)</em></p>

Podle nové vědecké studie se s rostoucí teplotou zvyšuje riziko megapovodně. (ilustrační foto: Unsplash, Chris Gallagher, CC0)


Reklama

V prosinci 1861 a lednu 1862 v Oregonu a okolních státech celé týdny nepřetržitě pršelo a sněžilo. Pak přišla Velká záplava, která spláchla Oregon, Nevadu a další státy, v čele s Kalifornií, kde zahynuly asi čtyři tisíce lidí (zhruba 1 % tehdejší populace). Šlo o nejničivější potopu známé historie v této části Spojených států. Škody způsobené vodou se vyšplhaly na 100 milionů tehdejších dolarů, což odpovídá dnešním zhruba 3 miliardám dolarů.

Daniel Swain z Kalifornské univerzity v Los Angeles a jeho spolupracovníci varují, že se podobná apokalyptická záplava může zopakovat. Dnešní Kalifornii sice sužují hlavně devastující sucha, ale globální oteplování a změny klimatu zdvojnásobilo riziko, že se zopakují klimatické podmínky, které umožnily Velkou záplavu v roce 1862. Vyplývá to ze studie, kterou nedávno uveřejnil časopis Science Advances.

Ještě horší megazáplavy

Pokud by k takové megazáplavě opravdu došlo, znamenalo by to podle vědců až 10 milionů uprchlíků, vyřazení kritických komunikací na celé měsíce, zatopení významných populačních center a astronomické škody kolem bilionu dolarů (asi 25 bilionů Kč). S postupujícím oteplováním se navíc riziko megazáplav v Kalifornii bude nadále zvyšovat.

Ulice Sacramenta během Velké záplavy v roce 1862. (foto: Sacramento Public Library, CC0)

Swain se domnívá, že případné megazáplavy by byly ještě rozsáhlejší než v roce 1862. „Mohly by být větší v prakticky všech možných ohledech. Může napršet celkově více vody, může pršet intenzivněji a také může vát silnější vítr,“ upřesňuje Swain.

TIP: Extrémní Kalifornie: Trýznivá sucha střídají devastující záplavy

Spojitost s globálním oteplováním podle badatelů spočívá v tom, že narůstající teploty umožňují atmosféře pojmout více a více vláhy. Žíznivá atmosféra může přivodit extrémní sucha nebo naopak uvolnění ohromného množství vody v krátké době, což téměř jistě povede k megazáplavám.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907